Predpriprava
(za 18 pajtičk) Zapisane sestavine, ki jim dodamo 2 decilitra mlačne vode, zamesimo v gladko
kvašeno testo. Pokrijemo ga s prtom in pustimo vzhajati.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 160 do 170 °C.
■ Čebuli olupimo in drobno sesekljamo.
■ V kozici pristavimo olje, na katerem svetlo rumeno prepražimo sesekljano čebulo.
■ Prepraženi čebuli dodamo drobtine, mlete orehe, sol in ščepec sveže mletega črnega popra. Dobro premešamo.
■ Vzhajano testo razvaljamo, namažemo z nadevom in tesno zvijemo. Zvitek narežemo na 3 do 5 centimetrov debele rezine, ki jih vodoravno polagamo v pomaščen pekač. Tega za približno 30 minut potisnemo v segreto pečico.
Serviranje
Pajtičke ali potičke so značilen prigrizek, s katerim so včasih za praznične dni nadomeščali kruh, kot prilogo pa jih lahko ponudimo k zelenjavnim in mesnim jedem.
Nadomestek
■ Svež kvas, ki ga v hladilniku lahko hranimo le nekaj dni, lahko nadomestimo s trajnejšim suhim kvasom, ki ga lahko v shrambi čuvamo do 18 mesecev. Vrečka suhega kvasa je enakovredna kocki kvasa (42 gramov).
■ Olje lahko nadomestimo z enako količino stopljenega masla.
Izboljšanje
gl.
nadomestek
Nasveti
■ Pred pripravo vse sestavine za kvašeno testo segrejemo na sobno temperaturo; najbolje, da jih iz hladilnika vzamemo večer pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27, nikakor pa ne sme pasti pod 20 °C. In ne pozabimo: brez prepiha!
■ Kadar pripravljamo kvašeno testo z ročnim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevajmo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Pojasnila
Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
Različice
gl.
kvašeno testo (številne
različice); potičke (
različice)
Ideje
■ gl.
kvašeno testo (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
■ Odlične drobtine zlahka pripravimo kar doma. Bel kruh ali žemljice narežemo na rezine in obrežemo skorjo. Nato rezine v pečici počasi, pri 80 °C dobro posušimo. Posušen kruh drobno zmeljemo.
■ Pravzaprav lahko (skoraj) vsako potico preoblikujemo v potičke.
Opombe
Pri številnih različicah kvašenega testa se spreminjajo količine masla, mleka, sladkorja in jajc. Različice z več maščob vzhajamo dlje časa.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Ko so v receptu zapisani mleti orehi, v trgovini vseeno kupimo cele orehe, ki jih doma stremo in zmeljemo; izluščena (mleta) jedrca se hitreje kvarijo. Če nimamo mlinčka, si pomagamo z električnim mešalnikom ali z ostrim nožem (za sekljanje).
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
■ Po svetu je (pri)znanih nekaj izbranih blagovnih znamk kvasa:
Saf-Moment v Rusiji,
Yuva v Turčiji,
Lievital v Italiji,
l’Hirondelle ter
Francine v Franciji in tako dalje.
■ Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa, saj so naši predniki orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 m visoko, naberemo 50 do 300 kg orehov.
Viri
■ dopolnjen recept pajtičke ali potičke iz knjige
Okusiti Slovenijo, Bogataj, Janez, Darila Rokus, Ljubljana 2007
■ foto
Tomo Jeseničnik, STO
■ številni različni viri