Priprava
■ Vse lešnike blago opečemo v suhi ponvi. Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Rukolo, peteršilj in meto očistimo, operemo in posušimo. Opečene lešnike ohladimo, ohlajene pa olupimo.
■ RUKOLIN PESTO Z LEŠNIKI. V terilniku (možnar) stremo olupljen česen in sol. Dodamo rukolo, peteršilj in meto in drobimo, da se začne tvoriti pasta. Dodamo 2/3 lešnikov in pretlačimo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, al dente.
Pesto lahko pripravimo tudi v multipraktiku. Pri čemer rukola in zelišči okdisirajo v stiku s kovinskimi rezili. In izgubijo privlačno zeleno barvo.
■ Parmezan drobno naribamo in stresemo v terilnik. Premešamo z žlico in prilijemo oljčno olje. Da dobimo tekoč pesto.
■ Preostale lešnike grobo sesekljamo.
■ Kuhane testenine odcedimo, pri čemer prihranimo 0,6 dl škrobnega kropa. Testenine stresemo v segreto servirno skledo; 10 minut v pečici, 80 stopinj. Primešamo pesto in toliko škrobnega kropa, da dobimo razkošno sočno jed.
Kdor v pestu ne more brez bazilike, lahko z njo nadomesti 1/3–1/2 rukole.
■ Po jedi potresemo sesekljane lešnike.
Serviranje
Ozki rezanci z rukolinim pestom z lešniki ali
linguine ali trenette s pestom iz rukole in lešnikov so topla predjed ali lažja samostojna jed. Poleg ponudimo izbrano oljčno olje, da si postreže vsak sam.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Za aromo rukole naj bi bilo odgovornih več kot 50 snovi. Po nekaterih virih celo 67.
■ V kuhinji poznamo tri vrste rukole, ki se razlikujejo po obliki listov, po njihovi velikosti, okusu in pikantnosti. Večji, nekoliko manj narezani in običajno manj aromatični listi so značilni za navadno rukolo ali rukvico (
Eruca sativa Miller), tisti manjši, bolj narezani listi z močnejšim okusom pa so znani kot tankolistni dvoredec (
Diplotaxis tenuifolia) in obzidni dvoredec (
Diplotaxis muralis).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Opozorila
■ Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako. Ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi in poškodujemo teksturo.
■ Pesto, ki ga pripravimo na hitro, ostane svetel. Če ga tremo daljši čas, postane temnejši. Zelišča tremo skupaj s soljo, da ohranimo njihovo naravno barvo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ozki rezanci z rukolinim pestom z lešniki ali
linguine ali trenette s pestom iz rukole in lešnikov (izvirno:
Julia's autumnal weeknight rocket and hazelnut pesto linguine)
Julia Busuttil Nishimura, s portala
The Design Files
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Julie Busuttil Nishimura
Julia Busuttil Nishimura