■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl nasveti. ■ Jajčevca očistimo in podolžno narežemo na približno 1,2 centimetra debele rezine. Te po obseh straneh začinimo s soljo in sveže mletim poprom; gl. pojasnila.
Priprava
■ Pinjole v suhi ponvi počasi zlato rumeno prepražimo. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Neolupljen česen nabodemo na leseno palčko. Za 45 sekund ga potopimo v krop, potem pa ga nemudoma ohladimo pod hladno vodo. Česen snamemo s palčke, nato pa ga olupimo in sesekljamo. ■ Rezine jajčevcev položimo na žar, na katerem jih pečemo približno 7 minut; vmes jih enkrat obrnemo. ■ Pesto. V možnarju po vrsti stremo pinjole, česen in baziliko (gl. izboljšanje). Strte sestavine zmešamo z oljem, parmezanom in soljo. Gl. opombe. ■ Pečene jajčevce nekoliko ohladimo, potem pa jih zrežemo na za grižljaj velike koščke. ■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. ■ Kuhane testenine odcedimo (dober deciliter zavrelice prihranimo) in stresemo nazaj v lonec. Dodamo narezane jajčevce, pesto in 0,6 decilitra prihranjene zavrelice. Nežno premešamo, potem pa po potrebi po žlicah dodajamo zavrelico, da dobimo sočno jed.
Serviranje
Ozki rezanci z jajčevci na žaru in s pestom ali testenine z jajčevci na žaru in s hladno bazilikino omako so odlična topla predjed ali glavna jed, h kateri ponudimo solato s paradižnikom in mocarelo.
Nadomestek
■ Ozke rezance lahko nadomestimo z drugimi dolgimi testeninami. ■ (Bazilikin) pesto lahko nadomestimo s kakšnim drugim po svojem okusu. ■ Pinjole lahko nadomestimo mandlji ali orehi. ■ Če nimamo ustreznih sestavin za pripravo pesta, si lahko za silo pomagamo s katero od številnih različic industrijsko pripravljene omake. ■ Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ Poletni česen je aromatičnejši od zimskega. ■ Pestu primešamo 2 žlici sesekljanega peteršilja, ki ga stremo skupaj z baziliko; gl. tudi triki.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi opozorila. ■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom. ■ Za pečenje na žaru je najprimernejše oglje, ki je segreto do te mere, da dobi sivkasto prevleko. Živil nikakor ne pečemo nad plamenom, če pa se plameni že pojavijo, jih na hitro pogasimo s kakšnim koščkom rahlo navlaženega oglja. Številni viri za gašenje svetujejo blag curek piva. ■ Rešetka žara naj bo od oglja oddaljena vsaj 15 centimetrov. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Triki
Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo. Drugi način za ohranitev barve je, da baziliko sesekljamo skupaj z nekaj peteršilja.
Pojasnila
■ Jajčevcev za pečenje na žaru ni potrebno nasoliti in čakati, da izločijo odvečno tekočino. Ta se sama izloči med pečenjem. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Kakovost pesta je odvisna le od kakovosti bazilike in olivnega olja. Zaradi tega pesto - še posebej za ozimnico -, pripravljamo sredi poletja, ko je zdrave, dišeče bazilike največ.
■ Če se nam zdi zaradi nekaj nabodalc potratno zakuriti žar, lahko jajčevce spečemo na kuhinjskem žaru ali z žlico maščobe v ustrezni žar ponvi. Rezultat ne bo tako slasten, v obeh primerih pa moramo narezane jajčevce posoliti, položiti v cedilo in pustiti 30 minut, da oddajo odvečno tekočino. ■ gl. jajčevec (številne različice); rezanci (številne različice); zelenjava na žaru (številne različice)
Opombe
■ Jajčevce smo po starem pred pripravo olupili. Zdaj to počnemo le še izjemoma. ■ Pesto lahko (preprosteje) pripravimo tudi tako, da vse sestavine, razen sira, zmiksamo v električnem mešalniku, nazadnje pa z žlico primešamo še drobno nariban sir. Tako pripravljen pesto ne dosega okusa tistega, pripravljenega na klasičen način. ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
Opozorila
Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima, pa še težje je prebavljiv. Gl. tudi nasveti.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, jajčevce, (ekstra deviško) olivno olje, pinjole in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Česen je eno redkih živil, ki tudi termično obdelan obdrži večino zdravi(lni)h sestavin. ■ Beseda pesto izvira iz italijanske besede pestare (strt, zdrobljen).
Viri
■ dopolnjen recept ozki rezanci z jajčevci na žaru in s pestom ali testenine z jajčevci na žaru in s hladno bazilikino omako iz knjige Complete Book of Pasta and Noodles, The, Clarkson Potter Publishers, New York 2000 ■ številni različni viri