■ Moko iz merilne posode presejemo v posodo električnega mešalnika. ■ Jajca razžvrkljamo in zlijemo na moko. Sestavine z nastavkom za testo mešamo približno 30 sekund; gl. triki in različice. ■ Testo stresemo na delovno površino, na kateri ga gnetemo 1 do 2 minut, da postane voljno. ■ Testo oblikujemo v hlebček, ki ga ovijemo v prozorno folijo in pri sobni temperaturi pustimo počivati 15 minut do 2 uri.
Priprava
■ Spočito testo razdelimo na dva dela, ki ju tanko razvaljamo; gl. opombe. Razvaljano testo zvijemo v zvitka, potem pa z ostrim nožem narežemo rezance. Razprostremo jih po kuhinjskem prtu in sušimo 10 minut. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Timijan osmukamo in drobno sesekljamo; potrebujemo ga za 2 žlici. ■ Parmezan drobno naribamo. ■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. ■ Maslo in sesekljan timijan pristavimo v globlji ponvi. Oboje počasi segrevamo, da se maslo stopi, potem pa odstavimo in pustimo stati 5 minut. ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo na timijanovo maslo. Potresemo jih z naribanim parmezanom, pristavimo in med mešanjem počasi segrevamo 2 minuti.
Serviranje
Ozki rezanci s timijanovim maslom ali testenine z maslom, timijanom in parmezanom so jed, ki jo lahko ponudimo kot toplo predjed, lažjo samostojno jed ali prilogo.
Nadomestek
■ Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. ■ Timijan lahko nadomestimo z rožmarinom ali žajbljem.
Izboljšanje
gl. različice
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem. ■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika. ■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan. ■ Rezančno testo za nadevane testenine takoj nadevamo. Rezančno testo za testenine zvijemo v zvitek, potem pa jih narežemo na poljubno široke rezance; te razprostremo po prtu in pred kuhanjem sušimo 10 minut. Rezančno testo za za lazanje sušimo 30 minut. ■ Če jed pripravljamo s posušenimi testeninami (gl. opozorila), odcejene testenine stresemo na omako v ponev in vse skupaj segrevamo nekaj minut.
■ Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša. ■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc. ■ Zmehčano maslo ni nič drugega, kot maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
Če bomo testo razvaljali s strojčkom za rezančno testo, ga razdelimo na 6 delov. Razvaljane liste sproti polagamo na kuhinjsko krpo, pokrivamo pa jih z vlažno kuhinjsko krpo.
Opozorila
■ S posušenimi kupljenimi testeninami je ta jed nekaj povsem drug(orazredn)ega. Omak zdrsi s testenin in se nabere na dnu posode. Gl. nasveti. ■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. ■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. ■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
Zanimivosti
■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005) ■ Kakovostni vrhunec parmskega parmezana je stravecchio (ital.), ki zori dlje kot 3 leta. Povprečna doba zorenja parmezana je sicer 18 do 24 mesecev. ■ Ime timijana izhaja iz grške besede thymos (pogum, moč), ki kaže na njegove krepčilne, če že ne poživljajoče lastnosti.