■ Moko iz merilne posode presejemo v posodo električnega mešalnika. ■ Jajca razžvrkljamo in zlijemo na moko. Sestavine z nastavkom za testo mešamo približno 30 sekund. ■ Testo stresemo na delovno površino, na kateri ga gnetemo 1 do 2 minut, da postane voljno. ■ Testo oblikujemo v hlebček, ki ga ovijemo v prozorno folijo in pri sobni temperaturi pustimo počivati 15 minut do 2 uri.
Priprava
■ Spočito testo razdelimo na dva dela, ki ju tanko razvaljamo; gl. opombe. Razvaljano testo zvijemo v zvitka, potem pa z ostrim nožem narežemo rezance. Razprostremo jih po kuhinjskem prtu in sušimo 10 minut. ■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. ■ Parmezan drobno nastrgamo. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo; potrebujemo ga za 2 žlici. ■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo malo manj kot na zob. ■ V globlji ponvi pristavimo in počasi segrejemo 3 decilitre smetane, maslo in žaranove niti; gl. opombe. Počasi segrevamo, da se maslo stopi, potem pa vse skupaj segrejemo tik pod vrelišče. ■ Kuhane rezance odcedimo in stresemo v omako. Dodamo preostalo smetano, nariban parmezan, pol žličke soli, sveže mleti poper po okusu in sesekljan peteršilj. Pristavimo, zavremo in počasi kuhljamo 1 do 2 minuti, le toliko, da se omaka nekoliko zgosti in oprime testenin, ki se medtem dokuhajo na zob.
Serviranje
Ozki rezanci s smetano in žafranom ali testenine z žafranovo smetano so nadvse preproste, a odlične testenine v rumeni smetanovi omaki, ki jih ponudimo kot toplo predjed. Gl. tudi nasveti.
Nadomestek
Žafranika je bistveno cenejši, a ne povsem ustrezen nadomestek za žafran.
Nasveti
■ Smetanove omake se najlepše oprimejo svežih, doma pripravljenih testenin. ■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. ■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem. ■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika. ■ Sklede in krožnike, v katerih ponudimo testenine v smetanovi omaki, obvezno segrejemo. Testenine se v hladni skledi ali krožniku zelo hitro posušijo, oziroma izgubijo svojo sočnost.
■ Pri smetanovih omakah testenin ne skuhamo na zob, ampak za odtenek manj. Potem jih stresemo v omako, kjer jih med mešanjem kuhamo še minuto ali dve. Na ta način se omaka lepo oprime testenin, ki se v omaki dokuhajo za manjkajoči odtenek. ■ Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša. ■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc. ■ Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Slano maslo je maslo, ki na 100 gramov vsebuje 1,5 do 2 grama soli. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Različice
■ Testo lahko pripravimo tudi ročno. Na delovno površino presejemo moko. Na sredi naredimo jamico, v katero ubijemo jajca, ki jih z vilicami mešamo, pri čemer z roba po malem dodajamo moko. Nato z dlanmi od zunaj proti sredini vse skupaj gnetemo toliko časa, da dobimo gladko, voljno testo. Oblikujemo ga v hlebček, ki ga ovijemo v prozorno folijo in pri sobni temperaturi pustimo počivati 30 minut. ■ gl. bogato rezančno testo; testenine s smetano (različice) ■ gl. rezančno testo
Ideje
gl. ozki rezanci (številne različice)
Opombe
■ Če bomo testo razvaljali s strojčkom za rezančno testo, ga razdelimo na 6 delov. Razvaljane liste sproti polagamo na kuhinjsko krpo, pokrivamo pa jih z vlažno kuhinjsko krpo. ■ Kadar je smetanova omaka tista prava, je vredna vsake kalorije. ■ Žafrana praviloma ne dodajamo prevročim jedem, saj mu vročina odvzame del značilne arome.
Opozorila
■ S posušenimi kupljenimi testeninami je ta jed nekaj povsem drug(orazredn)ega. Omaka zdrsi s testenin in se nabere na dnu posode. ■ Če omako ukuhamo, postane pregosta in se testenin ne oprime. Če sestavine za omako le segrejemo, postane preredka in se posede na dno krožnika. ■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. ■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem. ■ Nikoli ne uporabljajmo žarkega masla; z njim uničimo vso jed. ■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ V trgovinah se za imenom žafran skriva marsikatero neprijetno presenečenje. Če za gram žafranovih niti, ki so dolge 2 do 3 centimetre, terjajo manj kot 10 €, kupujemo mačka v žaklju.
Zanimivosti
■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005) ■ Žafran je najdražja začimba na svetu. Za pridelavo enega kilograma žafrana morajo ročno natrgati od 140.000 do 250.000 cvetnih brazd; število je odvisno od vlage v zraku. Po nekaterih virih je številka celo višja.
Viri
■ dopolnjen recept ozki rezanci s smetano in žafranom ali testenine z žafranovo smetano iz knjige Complete Book of Pasta and Noodles, The, Clarkson Potter Publishers, New York 2000 ■ številni različni viri