■ V večjem loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. ■ Odcejene posušene paradižnike grobo sesekljamo. ■ Šalotki in česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Črne olive razkoščičimo in grobo sesekljamo. ■ Sardelne filete oprhamo pod tekočo hladno vodo, odcedimo in grobo sesekljamo.
Priprava
■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo testenine; skuhamo jih na zob. ■ Olivna omaka. V ponvi segrejemo olje, na katerem med mešanjem 1 minuto počasi pražimo sesekljana šalotko in česen. Šalotki dodamo sesekljane paradižnike, olive in filete; vse sestavine počasi segrejemo. ■ Peteršilj osmukamo in grobo sesekljamo. ■ Kuhane testenine odcedimo; prihranimo 0,65 dl vode od kuhanja. Stresemo jih v ponev, prilijemo prihranjeno vodo ter dodamo kapre in 2 žlici sesekljanega peteršilja. Dobro premešamo.
Serviranje
Jed razdelimo v segrete krožnike. Ozki rezanci z olivno omako, posušenim paradižnikom in kaprami ali testenine s posušenim paradižnikom, olivami in sardelnimi fileti so lahko topla predjed ali samostojna jed, h kateri ponudimo izbrano sezonsko listnato solato.
Nadomestek
Izvrstno, a drugačno jed dobimo, če posušen paradižnik nadomestimo s pečenim.
Izboljšanje
■ Najokusnejši so paradižniki, posušeni na soncu (in vloženi v ekstra deviško olivno olje). ■ Kapre iz soli so aromatičnejše kakor tiste iz slanice, le da moramo tiste iz soli pred uporabo za nekaj ur namočiti v hladno vodo. ■ Fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo. ■ Peteršilj lepo kombiniramo tudi z drobnjakom, pehtranom ali/in timijanom. ■ Jed potresemo s (suho prepraženimi) pinjolami.
Nasveti
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Vonj in okus peteršilja najbolje začutimo, hkrati pa ohranimo več koristnih sestavin (gl. zdravilni viri), če ga jedi dodamo proti koncu kuhanja ali pa če jed s peteršiljem potresemo tik pred serviranjem.
Triki
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Olive najlažje razkoščičimo s kleščami za razkoščičevanje češenj.
Pojasnila
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Sveže kapre so brez okusa, zato jih vlagamo v slanico, sol, kis ali olje. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona. ■ gl. okvirček
Različice
■ gl. peresniki s skuto; špageti s posušenim paradižnikom in sirom; rezanci s pestom iz posušenega paradižnika; špageti s posušenim paradižnikom; špageti s posušenim paradižnikom in pinjolami; špageti s posušenim paradižnikom in sirom; špageti s sipo in posušenim paradižnikom; testenine s posušenim paradižnikom in cvetačo itd. ■ gl. testenine s kaprami (številne različice)
■ Pomanjkanje časa terja svoj davek tudi v kulinariki. K sreči je na nekaterih področjih mogoča tudi butična, ročna izdelava gotovih izdelkov. To omogoča gurmanske užitke tudi brez zamudnega dela v domači kuhinji, še posebej, če k vrhunskim kupljenim testeninam (ital. pasto secco) pripravimo odlično domačo omako. ■ Peteršilj je klasično kuhinjsko zelišče, ki ga potresamo malodane po vseh slanih jedeh. Po eni strani je to razveseljivo (gl. zdravilni učinki), po drugi pa zaradi tega pogosto na račun okusa zanemarjamo številna ostala sveža zelišča.
Opozorila
Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, olive, (ekstra deviško) olivno olje, peteršilj, paradižnik in šalotko uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (ital.; kratki rezanci), pasta lunga (ital.; tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (ital.; nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini). ■ V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je leta 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu, kar na strehi tovarne.
Viri
■ dopolnjen recept ozki rezanci z olivno omako, posušenim paradižnikom in kaprami ali testenine s posušenim paradižnikom, olivami in sardelnimi fileti iz knjige Zdrava hrana za srce, Gayler, Paul, Lynas, Jacqui, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2006 ■ številni različni viri