Priprava
■ Drobnjak drobno narežemo, koriander pa grobo do drobno sesekljamo.
■ MARINADA. Osliča filiramo. Če imamo fileje, odstranimo kožo, meso pa temeljito očistimo s pinceto. Fileje položimo v večjo skledo, potem pa jih po obeh straneh začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Prelijemo jih z limonovim sokom in z oljčnim oljem ter potresemo z drobnjakom in s koriandrom. Fileje nežno premešamo, da se jih oprimejo vse sestavine.
Oslič ima zelo nežno, belo, mehko, sočno, pusto in meso. Primerno tudi za dietno prehrano.
■ SOLATA IZ RDEČE PESE, KORENJA IN REDKVIC. Rdečo peso, korenje in redkvice očistimo, potem pa jih nastrgamo na tanke lističe v skledo. Z mandolino gre najlažje. Prilijemo olje in limonov sok ter dodamo sol, sveže mleti poper in zelišča. Če imamo gorčične kalčke, jih dodamo. Dobro premešamo.
■ Pripravimo
ČESNOVO MAJONEZO, če jo bomo ponudili k jedi.
■ Večjo ponev z oblogo proti prijemanju segrejemo. V ogreto položimo ribje fileje s stranjo, kjer je bila koža navzdol. Fileje pečemo 2 minuti, potem pa jih nežno obrnemo in pečemo še 2–3 minute. Glede na njihovo debelino.
Serviranje
Pečene fileje neposredno iz ponve predenemo na ogrete krožnike. Potresemo jih s solati, zraven pa lahko ponudimo česnovo majonezo.
Osličev file s solato iz rdeče pese, korenja in redkvic je vrhunska glavna jed, če imamo jadranskega osliča.
Nadomestek
■ Glavna sestavina pri izvirnem receptu je aljaška trska.
■ Koriander (gl.
opozorila) najbolje* nadomestimo z baziliko*, drobnjakom, koprom, krebuljico, majaronom*, meto, origanom, pehtranom*, peteršiljem*, rožmarinom, šetrajem ali/in timijanom*.
Nasveti
■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje. Seveda pa je vse še preprosteje, če nam ribo očistijo in filirajo že v ribarnici.
Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč; gl. nadomestek.
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Triki
Neprijeten vonj po ribah z rok, kuhinjske deske in posode najlažje odpravimo s kisom. Zatem očiščeno obilno splaknemo pod tekočo vodo.
Pojasnila
Oslič je bela morska riba, ki živi na globini od 30 do 1075 m, najpogosteje od 70 do 370 m. Najdemo ga po vsem Sredozemlju in v Atlantiku, od Islandije in Norveške do Mavretanije. Riba ima zelo nežno, belo, mehko, sočno, pusto in meso, primerno tudi za dietno prehrano.
Različice
Ideje
gl. oslič (številne
ideje); korenje (številne
ideje); rdeča pesa (številne
ideje)
Opombe
■ Najbolj kakovostne bele ribe so (abecedno): brancin, kovač, list, orada in zobatec, odlične pa so tudi: bradač, cipelj, girica, kantar, oslič, pic, polenovka in ugor.
Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi.
■ Napačno je prepričanje, da je surov korenček bolj hranilen od kuhanega. Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se med termično obdelavo veže z maščobo.
Opozorila
■ Osličevo meso je hitro pokvarljivo; fileje sveže ribe lahko v hladilniku hranimo le do 24 ur. Prepečena riba izgubi okus in sočnost.
■ Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč; gl.
nadomestek.
Zanimivosti
Drugo ime za osliča je tudi
morska ščuka. Izvira iz nemščine, oslič pa je tudi v resnici podoben sladkovodni roparici.
Viri
■ dopolnjen recept
osličev file s solato iz rdeče pese, korenja in redkvic (izvirno: wild Alaskan black cod with a salad of beets, carrots and radishes)
Arana Goyoage, z bloga
cannelle et vanille
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Arana Goyoage
Arana Goyoage