Predpriprava
■ TESTO (za 30 sendvič keksov). V skledo stresemo zmehčano maslo, sladkor, vaniljev sladkor, naribano pomarančno lupinico in ščepec soli. Vse dobro zmešamo z vilicami. Dodamo moko in še enkrat zmešamo z vilicami. Da dobimo drobtinasto testo. Z dlanmi ugnetemo gladko, nelepljivo testo.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo blago sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 60 minut.
Priprava
■ Ohlajeno testo vzamemo iz hladilnika. Z žličko zajamemo košček testa, težak pribl. 12 g. Kdor želi kekse za grižljaj, lahko celo 10 g. Testo oblikujemo v kroglico velikosti češnje. Podobno oblikujemo vse testo, kroglice pa polagamo na pladenj.
■ Klasična črna pekača obložimo s peki papirjem.
■ SKORJICA. Orehe grobo zmeljemo, mlete pa stresemo v skledico. Beljaka blago stepemo z vilicami. V beljak spustimo prvo kroglico, ki jo zatem povaljamo po orehih. Položimo jo v pekač, potem pa podobno pripravimo vse kroglice. Sredi priprave prižgemo pečico na 180 stopinj.
■ Pekača položimo v ogreto pečico za pribl. 20 minut. Če nimamo ventilacijske pečice, spečemo vsak pekač keksov posebej. Pečene kekse ohladimo.
■ ČOKOLADNI NADEV. Pripravimo
vodno kopel, nad katero položimo ustrezno velik kotliček/skledo. Obe čokoladi sesekljamo, sesekljani pa stresemo v posodo. Dodamo na kockice zrezano maslo. Vse skupaj stopimo med občasnim mešanjem. Nadev nekoliko ohladimo.
■ Čokoladni nadev postrgamo v dresirno vrečko z ozkim nastavkom. Če je nimamo, na vrečki za zamrzovalnik odrežemo majhen košček enega od kotov. Lahko pa si pomagamo tudi z žličko.
■ Malo nadeva nabrizgamo na prvi keksi. Nanj blago zalepimo drugega. Da se nadev razleze po širini piškotov. Podobno zlepimo vse kekse. Če se nam mudi s serviranjem, jih položimo v hladilnik. Da se nadev strdi.
Serviranje
Orehovi sendvič keksi s čokoladnim nadevom so klasično praznično drobno pecivo. Priležejo pa se tudi med letom. K skodelici čaja.
Shranjevanje
Orehovi sendvič keksi s čokoladnim nadevom so z vsakim dnem bolj krhki in bolj okusni. Če jih hranimo v tesno zaprti (pločevinasti) škatli.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira. Če pa že, izberemo margarino, na kateri piše, da je namenjena peki peciva. V drugih je preveč vode.
■ Mešanico temne in mlečne čokolade lahko nadomestimo z belo čokolado.
■ Orehe lahko nadomestimo z lešniki ali z mandlji. V dražji (in okusnejši) različici pa s pistacijami.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
Nasveti
■ Orehe čim večkrat uživajmo surove v različnih svežih sladicah ali pa kot dodatek sadnim in zelenjavnim solatam. Okusna je tudi kombinacija orehov in soparjene zelenjave.
■ Za pečenje keksov uporabljamo črne pekače, ki toploto enakomerno prevajajo na testo. Za peko v plinskih pečicah uporabljamo aluminijaste pekače.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); orehi (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehovi sendvič keksi s čokoladnim nadevom (izvirno: krešenti)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović