Predpriprava
■ OREHOVI ROGLJIČKI PO RECEPTU NAŠIH BABIC -
KRHKO TESTO. Orehe drobno zmeljemo.
Za krhko testo uporabljamo moko, ki vsebuje manj kot 11 % beljakovin. Ta ima šibke glutenske vezi, zato testo ni prožno.
■ Moko presejemo v večjo skledo. Nanjo narežemo maslo na drobne koščke. Dodamo sladkor, orehe, jajce in vanilijev sladkor. Na hitro (!) ugnetemo gladko testo. Ovijemo ga v prozorno folijo, nekoliko sploščimo in položimo v hladilnik. Za 30 minut.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 °C.
■ Spočito testo razvaljamo v dolg svaljek, ki ga narežemo na ožje koščke. Te oblikujemo v rogljičke, ki jih sproti polagamo na pekač. Polnega položimo v segreto pečico. Drobno pecivo je hitro pečeno.
Serviranje
Orehovi rogljički po receptu naših babic so klasično drobno (praznično) pecivo. Ponudimo jih k skodelici čaja ali kave.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Zato orehovi rogljički po receptu naših babic izključno z maslom.
■ Zavitek vanilijevega sladkorja lahko nadomestimo s strženom, ki ga izpraskamo iz polovice podolžno razpolovljenega vanilijevega stroka. Seveda je to opazno dražji nadomestek. Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Krhko testo za sladice lahko odišavimo z drobno naribano limonovo ali pomarančno lupinico, z (burbon) vanilijevim sladkorjem, s kakšnim zeliščem (sivka, rožmarin ipd.) ali s kakšno začimbo (cimet ipd.). Tako dobijo orehovi rogljički po receptu naših babic za odtenek drugačen okus.
Izboljšanje
■ Krhko testo za sladice lahko odišavimo z drobno naribano limonovo ali pomarančno lupinico, z (burbon) vanilijevim sladkorjem, s kakšnim zeliščem (sivka, rožmarin ipd.) ali s kakšno začimbo (cimet ipd.).
■ Orehovi rogljički po receptu naših babic gredo še vroči na sladkor v prahu. Po katerem jih povaljamo.
Orehovi rogljički po receptu naših babic
Nasveti
■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo.
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Ko so v receptu zapisani mleti orehi, v trgovini vseeno kupimo cele orehe, ki jih doma stremo in zmeljemo; izluščena (mleta) jedrca se hitreje kvarijo.
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
Triki
Ko ostalim sestavinam za krhko testo primešamo zdrobljeno, nastrgano ali na lističe ali kocke narezano maslo in ugnetemo testo, se testene drobtine včasih nočejo lepo vezati. Tedaj v testo vgnetemo malo hladne sladke smetane, belega vina ali vode.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke. Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša, oziroma rahlejša.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Jajca imajo pri pripravi tort, kolačev in piškotov pomembno vlogo. Pogosto uporabljamo cela, včasih pa samo beljak ali rumenjak. Beljak je bogat s proteini, rumenjak pa z maščobami. Te dajejo keksom razkošno, skoraj svilnato teksturo in prav posebno krhkost in mehkobo. V ustih se v resnici topijo.
■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro. Sicer se med valjanjem lepi na delovno površino.
Različice
Opozorila
■ Belo moko in beli sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / oseba.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Orehi vsebujejo tudi nenasičene maščobne kisline. Ki znižujejo raven negativnega holesterola v krvi. Pomagajo že 3 orehi dnevno.
Zanimivosti
Pred številnimi starejšimi slovenskimi hišami stoji
oreh. Navada sajenja oreha na domače dvorišče je znana iz časov starih Slovanov, ki so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo.
Viri
urejen in dopolnjen recept
orehovi rogljički po receptu naših babic, vir ni znan
številni različni viri