Priprava
■ OREHOVI KIFELJČKI. Pekač obložimo s peki papirjem.
■ V kotličku penasto umešamo zmehčano maslo, sladkor in jajce. Dodamo mlete orehe, potem pa na vse skupaj presejemo moko. Zamesimo gladko testo, ki ga oblikujemo v hlebček, ovijemo v prozorno folijo in za 60 minut potisnemo v hladilnik.
■ Pečico tik pred koncem počivanja segrejemo na 180 °C.
■ Spočito testo razdelimo na nekaj hlebčkov, ki jih na blago pomokani delovni površini razvaljamo v dokaj tanke svaljke. Te narežemo in oblikujemo v rogljičke, ki jih polagamo na obložen pekač.
■ Orehovi kifeljčki se pečejo pribl. 12 minut.
■ Pečene piškote nekoliko ohladimo. Še tople do vroče povaljamo po sladkorju v prahu.
Serviranje
Orehovi kifeljčki ali kifeljčki z orehi so klasično drobno pecivo. Ponudimo jih k skodelici čaja ali kave.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Zavitek vanilijevega sladkorja lahko nadomestimo s semeni. Izpraskanimi iz polovice podolžno razpolovljenega vanilijevega stroka.
Nasveti
■
Gladko moko odlično nadomestimo z mešanico gladke in krušne moke pri večini piškotov. Vsake pol. Za globlji okus in oreškast priokus pa: 1/3 gladke moke, 1/3 krušne moke in 1/3 polnozrnate pšenične, ržene, pirine ali pd. Tudi orehovi rogljički so okusnejši z eno od teh mešanic.
Če nam keksi ali piškoti ne uspejo, hladne zmeljemo v piškotne drobtine. Za različne sladice.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu. Orehovi kifeljčki, izključno z maslom, nikoli z margarino.
■
Krhko testo vsebuje veliko masla, zato ohlajeno testo postane mehko, če ga predolgo valjamo. Zato delamo v serijah. Razvaljamo del testa, drugega pa hranimo v hladilniku. Če se testo ali piškoti zmehčajo, jih položimo v hladilnik za krajši čas
Orehovi kifeljčki ali kifeljčki z orehi
Pojasnila
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine. Orehovi rogljički pa so podobno okusni tudi z lešniki ali z mandlji.
Različice
Ideje
Opombe
V nekaterih receptih zapišemo med sestavine mlete orehe ipd. Nikoli ne kupujmo mletih oreškov in semen, ki se bistveno hitreje kvarijo oz. postanejo žarka. Če nimamo mlinčka, si pomagamo z električnim mešalnikom ali z ostrim nožem (za sekljanje).
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa. Naši predniki so orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 m visoko, naberemo 50-300 kg orehov.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
orehovi kifeljčki ali kifeljčki z orehi, kakor jih pripravljajo v
Pekarni Jurček, v Dobu pri Domžalah
■ številni različni viri