Priprava
■ Pekač (21x35 cm) tanko namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ PUDINGOVA BELA ČOKOLADNA KREMA. Obe čokoladi ločeno sesekljamo.
■ V skledici gladko zmešamo prašek za puding, moko, sladkor, rumenjake in nekaj žlic mleka.
■ Preostalo mleko zavremo. Zavretega odstavimo in gladko vmešamo pripravljeni pudingovo mešanico. Pristavimo, zavremo in kuhamo nekaj minut med nenehnim mešanjem. Zgoščeno kremo odstavimo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Vročo kremo razdelimo v 2 skledi. V prvo skledo vmešamo sesekljano belo, v drugo pa mlečno čokolado. Obe zmiksamo, da se čokolada stopi v gladko kremo. Obe kremi pokrijemo s prozorno folijo neposredno (!) po površini. Ohladimo.
Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
■ OREHOV BISKVIT. Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo sladkor. Stepamo, da dobimo čvrst sneg. Z metlico nežno (!) vmešamo moko in mlete orehe.
■ Testo nalijemo v pekač Pečemo ga 25–30 minut. Test z zobotrebcem opravimo tako, da ga zabodemo na sredo biskvita. Če izvlečemo suhega, je biskvit pečen.
■ Pečeni biskvit ohladimo.
■ Obe kremo na hitro stepemo. V vsako dodamo polovico masla sobne temperature. Še enkrat stepemo, da dobimo gladki enobarvni kremi.
■ ZAKLJUČEK. Po biskvitu razmažemo polovico svetle kreme, po njej pa polovico temne. Nalijemo spet svetlo, nazadnje pa temno kremo.
Kako stepemo čvrsto in stabilno sladko smetano.
■ Smetano za stepanje čvrsto stepemo. Stepeno razmažemo po vrhu kolača.
■ Kolač položimo v hladilnik čez noč.
Serviranje
Ohlajeni in prepojeni
kolač z orehi, pudingovo kremo z belo čokolado in stepeno smetano narežemo na
orehove kocke s pudingovo belo čokoladno kremo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Opozorila
■ Mlečna čokolada vsebuje zelo nizko količino kakava in visoke deleže sladkorjev, zakisa telo, hitro dviga sladkor itd. Zato se blagodejni učinki kakava na mlečno čokolado ne nanašajo. Pa še nekaj: mlečne beljakovine se vežejo z antioksidanti, prisotnimi v kakavu, in jih tako naredijo še težje dostopne za naše telo.
■ Če se mleko ne skisa, vsebuje preveč antibiotikov. Ali druge snovi, ki zavirajo rast mikrobov kisanja ali jih celo ubijejo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehove kocke s pudingovo belo čokoladno kremo ali
kolač z orehi, pudingovo kremo z belo čokolado in stepeno smetano (izvirno:
mliječne čokoladne kocke /video/)
Nataša Pralica, z bloga
NATAŠINE SLASTICE (hrv.)
■ številni različni viri
Nataša Pralica
Slovenski podnapisi