Priprava
■ Orehe drobno zmeljemo. Manjši, višji pekač (gl. fotografijo pri
nasveti) namažemo z oljem.
■ OREHOV BISKVIT. Jajca, sladkor in vanilijev sladkor stepamo 30 sekund. Dodamo presejano moko s pecilnim praškom in mlete orehe. (vmes prižgemo pečico na 200 stopinj) Prilijemo mleko in olje ter vse skupaj stepamo nekaj minut, da dobimo gladko, svetlo rumeno testo. Nalijemo ga v pekač. Temperaturo v pečici znižamo na 180 stopinj, pekač pa položimo vanjo za 15 minut.
■ Če nimamo ventilatorske pečice, pekač obrnemo. V vsakem primeru pa biskvit pečemo še 10 minut. Če se biskvit po vrhu prehitro obarva, ga pokrijemo s kosom alu folije. Po 10 minutah temperaturo znižamo na 160, biskvit pa pečemo še 5 minut. Gl.
nasveti. Pečeni biskvit ohladimo v pekaču.
■ ČOKOLADNA GLAZURA Z OREHI (lotimo se je, ko je kolač že skoraj hladen). Orehe drobno zmeljemo. Čokolado nadrobimo v kozico. Dodamo na kocke zrezano maslo, mlete orehe, sladkor vanilijev sladkor in rum (če ga uporabimo). Prilijemo mleko, pristavimo, zavremo in kuhljamo 2–3 minute. Da se čokolada in maslo stopita. Glazuro nalijemo po biskvitu v pekaču. Kolač ohladimo pri sobni temperaturi.
Serviranje
Ohlajeni kolač tik pred serviranjem narežemo na
orehove kocke s čokoladno glazuro z orehi.
Nadomestek
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim pecilnim praškom; gl.
opozorila.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Izboljšanje
■ Posebna finesa pri jedeh sladicah z orehi je, če orehova jedrca pred mletjem/sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Improvizirajmo. (Temno) čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, kavo*, karamelom; kokosom, meto*, pomarančami, rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče, zato pazimo, da ga ne presušimo.
Pojasnila
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
Zanimivosti
■ Pred številnimi starejšimi slovenskimi hišami stoji oreh. Navada sajenja oreha na domače dvorišče je znana iz časov starih Slovanov, ki so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo.
■ Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Letna proizvodnja je bila 600 ton, po drugi vojni pa je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehove kocke s čokoladno glazuro z orehi (izvirno: čokoladne kocke)
Aida Ibišević, z bloga
Balkan Lunch Box (angl., bos.)
■ številni različni viri

Aida Ibišević