Priprava
■ Pripravimo pekač (pribl. 25x35 cm). Orehe grobo zmeljemo. Čokolado (vegansko, za vegansko sladico) drobno naribamo na orehe in dobro premešamo.
■ (gl.
foto strip priprave) List testa položimo na delovno površino in ga premažemo z oljem. Enakomerno ga potresemo z orehovo čokoladno mešanico, pri čemer pustimo prazen rob (5–10 cm) ob ožji strani. Vzdolž ene od krajših stranic položimo zelo tanek kuhinjski valjar ali debelo pletilko. Zvijemo vse skupaj, z valjarjem/pletilko vred.
■ Drugi list testa premažemo z oljem. Na njeno krajšo stranico položimo zvitek z valjarjem/pletilko ter še enkrat zvijemo vse skupaj. Zvitek nagubamo koliko je mogoče glede na debelino testa, tako da oba konca potiskamo proti sredini. Valjar/pletilko nežno odstranimo. Podobno pripravimo vse zvitke, ki jih nazadnje narežemo na poljubno velikost. Sredi priprave pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Narezane zvitke položimo v pekač in jih premažemo z oljem. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 45 minut.
■ SLADKORNI SIRUP. Zavremo vodo s sladkorjem, potem pa oboje kuhljamo 10 minut. Limono narežemo na kolesca, kardamom pa stremo. Oboje stresemo v sladkorni sirup tik pred koncem kuhanja. Kuhan sladkorni sirup ohladimo.
■ Vroče orehove baklave s čokolado prelijemo s hladnim sirupom v nekaj etapah. Ko baklave vpijejo del preliva, prilijemo naslednji del in tako naprej. Če se testo naguba, ga obtežimo, a največ za 10 minut. Baklave dobro ohladimo pri sobni temperaturi. Še bolje, če jih 24–48 ur pustimo na hladnem.
Serviranje
Orehove baklave s čokolado ponudimo s kozarcem hladne vode.
Izboljšanje
Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enako kakovostne so tudi: italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Nasveti
Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška ali hladno stiskana olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, ki pa je za sladice praviloma premočno.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Kardamom je naprodaj v treh različicah. Najbolj cenjen je zeleni kardamom, umetno sušen. Nekoliko slabši je svetlejši, sušen na soncu. Najslabši je beli kardamom, ki je umetno obarvan s kemikalijami. Kupujemo ga v strokih/semenih, ki so naprodaj v steklenih, nepredušno zaprtih epruvetah. Ko epruveto odpremo, semena naglo izgubljajo dišeča eterična olja.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); orehi (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opombe
Hlajenje baklave pri sobni temperaturi onemogoči, da sladkor kristalizira.
Opozorila
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov, saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
Zanimivosti
■ Baklava je ena najstarejših turških jedi, saj njena popularnost sega v čas sultana Mehmeda, v 15. st.
■ Kardamom je tretja najdražja začimba, za žafranom in vanilijo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehove baklave s čokolado (izvirno: čokoladna baklava),
Milkica Cervar Sakać, z bloga
MIMI'S KINGDOM (srb.)
■ številni različni viri