Priprava
■ OREHOVČKI Z MARELIČNIM DŽEMOM (gl.
foto strip) Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Orehe zmeljemo, moko pa presejemo.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Mast in sladkor stepemo v gladko zmes. Med nadaljnjim stepanjem, postopoma, enega za drugim (!) vmešamo jajca. Nazadnje dodamo moko in mlete orehe. Ugnetemo gladko, nekoliko lepljivo testo.
■ Testo na pomokani delovni površini (pomokamo tudi testo) razvaljamo pribl. 5 mm debelo, lahko tudi tanjše. Kekse režemo z izbranim modelom, lahko tudi s kozarčkom za žganje ali z večjim. Sproti jih na gosto zlagamo v pekač. Sredi priprave pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Pekač za 5–7 minut položimo v ogreto pečico. Le toliko, da se keksi blago obarvajo. Med pečenjem pripravimo kekse za naslednji pekač. Vsega skupaj računamo na kakih 6 pekačev keksov oziroma manj, če delamo večje kekse.
■ V skledico presejemo vanilijev sladkor v prahu. Kekse še vroče zlepimo z malo džema in povaljamo v vanilijevem sladkorju.
Serviranje
Orehovčki z mareličnim džemom so odlični še topli; gl.
shranjevanje.
Orehovčki z mareličnim džemom
Nakup
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Shranjevanje
Orehovčki z mareličnim džemom se obdržijo do 7 dni. V tesno zaprti pločevinasti škatli. Med posamezne plasti položimo peki papir. Vaniljevčki so vsak dan, ko se jim uspemo upreti, okusnejši.
Nadomestek
■ Če imamo do svinjske masti kljub vsemu predsodke (gl.
pojasnila), jo nadomestimo z zmehčanim maslom.
■ Marelični džem lahko nadomestimo s kakšnim drugim (domačim) džemom ali z marmelado.
Izboljšanje
■ Orehovčki z mareličnim džemom so najokusnejši s kakšnim dobrim domačim mareličnim džemom.
■ Uporabimo
domači vanilijev sladkor, pripravljen s sladkorjem v prahu.
Orehovčki z mareličnim džemom
Nasveti
■ Vse sestavine ogrejemo na sobno temperaturo. Pomeni, da tiste iz hladilnika vzamemo ven vsaj 30 minut pred pripravo.
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
Triki
Posebna finesa pri jedeh sladicah z orehi je, če orehova jedrca pred mletjem/sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Pojasnila
■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
Različice
Orehovčki z mareličnim džemom
Zanimivosti
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehovčki z mareličnim džemom (izvirno: vanilice)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać
Sanja Mijać