Priprava
■ OREHOVČKI. Dva klasična pekača obložimo s peki papirjem.
■ (gl.
foto strip) 300 g orehov drobno zmeljemo. Preostale orehe drobno sesekljamo ali pa jih grobo zmeljemo. Stresemo jih v plitvo skledo ali na plitev krožnik.
■ Beljake na pol stepemo. Nato jim med nadaljnjim stepanjem primešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg, v katerem se sladkor čimbolj stopi; povsem se ne.
■ Nežno vmešamo drobno mlete orehe. Z žličko zajamemo za oreh testa, ki ga položimo v skledo z orehi. Po vrhu ga prekrijemo z orehi, da se ne lepi za dlani. Kroglico testa oblikujemo v tanjši svaljek, ki ga oblikujemo v kifeljček. Položimo ga v pekač in podobno oblikujemo še preostale. Sredi priprave ventilacijsko pečico prižgemo na 125 stopinj.
■ Pekača za 25–30 minut položimo v ogreto pečico. Da dobimo hrustljave
orehovčke z mehko sredico. Gl.
različice.
■ Posušene
orehovčke ohladimo.
Serviranje
Orehovčki so hrustljavo nežno drobno pecivo.
Nakup
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
Nadomestek
Orehe lahko nadomestimo z lešniki ali s pistacijami.
Izboljšanje
Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če orehova jedrca pred mletjem/sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Nasveti
Povsem sveža jajca niso primerna za pripravo stabilnega beljakovega snega. Jajca naj bodo stara vsaj 3 dni. S staranjem pride v jajcih do kemičnih sprememb, ki omogočajo lažje stepanje in večjo prostornino snega.
Triki
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
■ Beljakov sneg je stabilnejši oz. obstojnejši, če beljakom sredi stepanja dodamo 1 do 2 kapljici limonovega soka ali svetlega kisa na 1 beljak. Kislina sneg stabilizira, tako da prepreči, da se zračni mehurčki po koncu stepanja razpočijo.
Pojasnila
Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa, saj so naši predniki orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 metrov visoko, naberemo 50 do 300 kilogramov orehov.
Različice
■ gl.
keksi (številne
različice);
omine orehove palčke;
orehovčki z mareličnim džemom ipd.
■ Če so nam ljubši povsem suho in hrustljavi
orehovčki, čas sušenja podaljšamo za 15–20 minut. Najbolje pri malo nižji temperaturi.
Ideje
■ gl.
beljak (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
■ Beljak je odličen vir beljakovin z visoko biološko vrednostjo. Jajčne beljakovine uporabljajo celo kot merilo za biološko vrednost drugih beljakovin (mesnih, mlečnih in rastlinskih) in imajo vrednost 100.
■ V orehih je okoli 60 % maščob. Največji delež sestavljata linolna in linolenska kislina, ki sta esencialni maščobni kislini.
Opozorila
■ Beljakov sneg se bo težje formiral ali pa se sploh ne bo, če bo med beljaki le kapljica rumenjaka.
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zanimivosti
■ Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kilograma krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300 do 325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehovčki (izvirno: orasnice)
Maje Babić, z bloga
Cooks and Bakes (srb.)
■ številni različni viri