Priprava
■
Tortni model (23–24 cm; foto strip) obložimo s peki papirjem, kotičke pa zalepimo z oljem.
■
Orehov biskvit. Orehe zmeljemo in zmešamo z moko in s pecilnim praškom.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Polovico beljakov stepamo, da se spenijo. Med nadaljnjim stepanjem jim postopoma primešamo polovico sladkorja. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Hitrost mešalnika znižamo na minimum, v sneg pa vmešamo 5 rumenjakov. Nazadnje postopoma, po žlicah (!) vmešamo polovico orehove mešanice.
■ Testo postrgamo v model, potem pa ga spečemo v ogreti pečici; gl.
nasveti.
■ Proti koncu pečenja prvega biskvita pripravimo model in testo za drugega.
■ Pečen biskvit vzamemo iz pečice, vanjo pa položimo drugi model. Biskvit ohladimo v modelu.
■ Orehe dobro zmeljemo. Muškatni orešček naribamo.
■
Orehova krema. 6 dl mleka pristavimo s sladkorjem in zavremo.
■ V skodelici gladko razmešamo moko, jedilni škrob, rumenjake in 1 dl mleka. Mešanico med nenehnim mešanjem v curku nalijemo v vrelo mleko. Nato vse skupaj med mešanjem kuhamo, da se zgosti. Posodo odstavimo in primešamo mlete orehe in muškatni orešček. Po površini položimo prozorno folijo, kremo pa ohladimo.
■ Drugi biskvit ohladimo.
■ Zmehčano maslo stepemo s sladkorjem v prahu. Vmešamo ga v ohlajeno kremo. Najprej ločimo za 4 žlice kreme, preostalo pa razdelimo na tretjine.
■ Ohlajena biskvita razpolovimo.
■ Prvi kos biskvita položimo na stojalo za torte ali na servirni krožnik. Premažemo ga s tretjino kreme, na katero položimo drugi biskvit. Postopek ponovimo še dvakrat, četrti kos biskvita in obod torte pa premažemo s 4 žlicami kreme.
■ Torto položimo v hladilnik vsaj za 4 ure, še bolje čez noč.
■ Sladko smetano tik pred serviranjem čvrsto stepemo. Lahko jo osladimo ali/in odišavimo z malo vanilijevega izvlečka.
■ Orehe grobo sesekljamo. Sesekljane zalepimo po obodu torte.
■ Stepeno smetano nadenemo v dresirno vrečko z ožjim okroglim nastavkom. Smetano nabrizgamo po vrhu torte, kot na fotografiji.
Serviranje
Orehova torta z orehovo kremo je izrazito sočna sladica, ki jo le še narežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega raje nadomestimo z neškodljivim
domačim pecilnim praškom.
Izboljšanje
Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če orehova jedrca pred mletjem/sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Nasveti
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov, saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Vedeti moramo, da se biskvit med hlajenjem še nekoliko peče. Zato pazimo, da ga ne presušimo.
Triki
■ Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
Pojasnila
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo; gl.
triki.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Različice
gl.
orehova torta (številne
različice);
orehova torta brez moke;
orehova torta z masleno kremo z orehi;
torta (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
jajce (številne
ideje); maslo (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo beljaki (številne
ideje).
Opombe
■ Razlika v ceni primerljivih jajc je med posameznimi trgovci skoraj 70 %. Pri enem jajcu zanemarljivo malo, na letni ravni pa kar nanese. Še posebej, če spremljamo razlike pri cenah tudi pri drugih živilih.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine nikakor ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost.
Zanimivosti
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■ Najstarejši ohranjeni pisni vir za (hruškovo) torto najdemo v rokopisni kuharici iz 16. stoletja.
Viri
■ dopolnjen recept
orehova torta z orehovo kremo (izvirno: žito torta) Ane Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri