Priprava
■ OREHOV BISKVIT. Orehe zmeljemo. Rumenjake sobne temperature ločimo od beljakov; gl.
triki. V skledi zmešamo presejano moko, mlete orehe in cimet. Tortni model (18 cm) obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip. Ali pa okvir položimo v pekač, obložen s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Beljake na pol stepemo s ščepcem soli. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor z vaniljevim sladkorjem. Stepamo, da se sladkor stopi, snega pa postane čvrst. Med palcem in kazalcem podrgnemo malo snega. Ne smemo čutiti niti zrnca sladkorja.
■ Pri najnižji hitrosti postopoma vmešamo rumenjake. Enega za drugim (!). Nazadnje s kuhalnico/lopatico nežno vmešamo suho zmes z orehi. Testo postrgamo v model, biskvit pa pečemo 15–20 minut.
■ Če je biskvit rjavo obarvan, ga pokrijemo z alu folijo. Pečemo ga še 15–20 minut. Pečen je, ko v sredo zapičimo zobotrebec. In izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic.
■ Pečen biskvit hladimo v modelu 5 minut. Nazadnje biskvit predenemo na mrežico/rešetko in ga ohladimo.
■ POMARANČNA MASKARPONEJEVA. Lupinico 1 pomaranče drobno naribamo. 2–3 sočne pomaranče ožamemo, da dobimo 2 dl soka. 1 dl za kremo, preostalega pa za preliv; primešamo mu rum.
■ V kozici zavremo mleko, sladkor in pomarančno lupinico. V 1 dl pomarančnega soka gladko (!) vmešamo prašek za puding in jedilni škrob.
■ Želatino zmešamo z 2 žlicama hladne vode. Počakamo, da nabrekne.
■ V vrelo mleko nalijemo pomarančno pudingovo mešanico. V tankem curku in med nenehnim mešanjem. Temperaturo znižamo, mešanico pa kuhamo, puding pa kuhamo med nenehnim energičnim mešanjem. Da se zgosti. Zgoščenega odstavimo.
Želatino počasi stopimo, stopljeno pa vmešamo v puding. Neposredno po površini položimo prozorno folijo. Puding ohladimo do mlačnega. Pozimi gre hitro na okenski polici ali na balkonu.
■ Ohlajen biskvit dvakrat prerežemo, da dobimo 3 kose.
■ Maskarpone stresemo na mlačen puding. Stepamo, da dobimo gladko kremo.
■ Smetano čvrsto stepemo. Z metlico jo nežno (!) vmešamo v kremo. Za 2 žlici kreme prihranimo za premaz.
■ Prvi kos biskvita položimo na podstavek za torte. S pomočjo kuhinjskega čopiča ga navlažimo s tretjino pomarančnega soka z rumom. Enakomerno ga premažemo z 1/2 pomarančne kreme. Nanjo položimo drugi kos biskvita. Navlažimo in premažemo ga podobno kot prvega. Na kremo položimo zadnji kos biskvita, ki ga navlažimo s preostalim sokom.
■ Torto položimo v hladilnik za 2 uri. Da se dobro ohladi.
■ PREMAZ (pripravimo, ko je torta že ohlajena). Smetano, prihranjeni 2 žlici kreme in pomarančno lupinico (neobvezno) čvrsto stepemo. Torto premažemo po vrhu in ob straneh. Okrasimo jo po okusu. Lahko s svežimi ali suhimi kolesci pomaranče.
Serviranje
Torto narežemo in ponudimo.
Orehova torta s pomarančno maskarponejevo kremo ali
torta z orehi, pomarančami in stepeno smetano je odličen, sočen desert za ljubitelje citrusov. In drugih dobro.
Shranjevanje
Orehova torta s pomarančno maskarponejevo kremo ali
torta z orehi, pomarančami in stepeno smetano ostane sočna in okusna še nekaj dni. Če jo hranimo v hladilniku.
Nadomestek
gl.
domači maskarpone (opazno cenejši)
Nasveti
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Ločeno od drugih živil, na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini. Da pride čim manj v stik z zrakom, ki se nabere v njegovem širšem delu.
Triki
■ Jajca iz hladilnika najhitreje segrejemo na sobno temperaturo, če jih položimo v toplo vodo. Za 5 minut.
■ Sladica, ki jo položimo na hlajenje v hladilnik, se ne navzame vonjav drugih živil v hladilniku. Če v hladilnik položimo skledico ali krožniček z malo sode bikarbone.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Pomarančevec je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke.
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta). Nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline. Za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); orehi (številne
ideje); pomaranče (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opombe
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
■ Najstarejši ohranjeni pisni vir za (hruškovo) torto najdemo v rokopisni kuharici iz 16. st.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehova torta s pomarančno maskarponejevo kremo ali
torta z orehi, pomarančami in stepeno smetano (izvirno: zimska torta od oraha i narandže)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović