Predpriprava
■ OREHOVA POTICA SESTRE BERNARDE GOSTEČNIK – KVAŠENO TESTO. V 0,5 dl toplega mleka stopimo kvas. Preostalo mleko segrejemo.
■ Moko presejemo v veliko skledo. Na sredini naredi jamico in vanjo vlijemo mleko s kvasom.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa (45 minut) in časa vzhajanja potice (30 minut).
■ Zmehčano maslo, sladkor, rumenjake, kislo smetano stepamo, drobno naribano limonovo lupinico in sol. Da mešanica naraste. Prilijemo toplo mleko in mešanico nalijemo v jamico v moki. Premešamo in gnetemo, da dobimo povsem gladko testo.
■ Skledo pokrijemo z vlažno kuhinjsko krpo o ali s prozorno folijo. Da v testu ohranimo vlago in pospešimo vzhajanje. Testo pustimo vzhajati kakih 30–45 minut pri sobni temperaturi.
Priprava
■ Model za potico (potičnik) namažemo z maslom in potresemo z drobtinami.
■ OREHOV NADEV (lotimo se ga 5–10 minut pred koncem vzhajanja testa). Orehe drobno zmeljemo.
Ljubitelji nadev izboljšamo z rozinami, dobro navlaženimi z rumom.
■ Maslo sobne temperature, sladkor, rumenjake in drobno naribano limonovo lupinico penasto stepemo. Vmešamo polovico mletih orehov.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. 1/4 ga odločno vmešamo med orehe. Nato nežno (!) vmešamo preostalega.
■ Vzhajano testo na hitro pregnetemo na pomokani delovni površini. Enakomerno ga razvaljamo, debelejše robove porežemo. Enakomerno ga premažemo z orehovim nadevom. Pri čemer pustimo za 2–4 cm nenamazanega tistega dela, kjer testo nehamo zvijati v potico. Po nadevu enakomerno potresemo preostale mlete orehe.
■ Testo z nadevom tesno zvijemo in položimo v pomaslen model. Nekajkrat ga prešpikamo s pletilko. Da izpuhti odvečni zrak. Model pokrijemo s kuhinjsko krpo. Potico pustimo vzhajati 30 minut.
Kdor ima pečico starejšega tipa, jo na začetku segreje na 200 stopinj. Ventilatorsko na 180. Potice z bogatim nadevom pečemo pribl. 60 minut, sicer 40–45.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj tik pred koncem vzhajanja.
■ PREMAZ. Jajce blago razžvrkljamo in z njim premažemo testo. Še enkrat ga nekajkrat prešpikamo in preložimo v segreto pečico. Ko potica vzhaja in porumeni, temperaturo v pečici znižamo za 5 stopinj. Potico pečemo vsega skupaj pribl. 60 minut.
■ Pečeno potico preložimo na mrežico / rešetko. Zasnežimo jo s sladkorjem v prahu. Ohladimo pa vsaj do mlačnega ali na sobno temperaturo.
Serviranje
Narezana
orehova potica sestre Bernarde Gostečnik ali orehova potica se prileže s skodelico mleka ali čaja.
Sorodni recepti
Hladna potica je preprost način vzhajanja nadevane (!) potice v hladilniku. Ko gre težje kaj narobe.
Kuharski leksikon
Orehova potica sestre Bernarde Gostečnik ali orehova potica
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Orehova potica sestre Bernarde Gostečnik je precej podobna bogati orehovi potici, sestre Jožice Ferleš. Priljubljena je tudi boljša orehova potica z rozinami sestre Vendeline.
■
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi. Znebimo pa se odtenka grenčine.
■
Količina nadeva je praviloma enaka teži testa. To npr. pomeni, da vzamemo enako količino moke in orehov. Za bogatejše potice količino orehov povečamo, hkrati pa lahko zmanjšamo količino moke. Količina testa pa je lahko tudi za 100 g večja. Toliko je ponavadi obrezkov odebeljenega roba testa po valjanju. Ponekod pečejo lažjo in cenejšo orehovo potico. Pri njej je razmerje med testom in nadevom 2 : 1. Z razmerjem 3 : 1 pa dosežemo, da je v testu le tanka rjava črta.
Sladkor pospešuje razvoj kvasovk. Zato sladkano kvašeno testo vzhaja hitreje.
■
Slovenska potica je od 22. aprila 2021 (objava v uradnem listu EU) zajamčena tradicionalna posebnost. Peka ni zemljepisno omejena, pogoj je pridobitev certifikata, da je pripravljena s potrjeno specifikacijo. Slovenska potica je pripravljena s kvašenim testom in z enim od petih nadevov: z orehovim ali z orehovim z rozinami, z rozinovim, s pehtranovim ali s pehtranovim s skuto. Pečena je v potičniku, tradicionalnem okroglem pekaču, z luknjo na sredini. Zunanji rob je lahko gladek ali rebrast. Imeti mora 3–4 zavoje, potica iz večjih potičnikov ima lahko do 6 zavojev. Najmanjša dovoljena velikost je 14 cm spodnjega premera. Slovenska potica je lahko potresena s sladkorjem.
Opozorila
■ Naprodaj so številne različice industrijsko pripravljenih potic, ki pa se po kakovosti ne morejo primerjati z domačimi. Predvsem zaradi vprašljivih dodatkov (sojina moka, emulgatorji, konzervansi, barvila, arome …) so primerljive kvečejmu po roku trajanja.
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije.
■ Zdravniki odsvetujejo uživanje jajc ljudem, ki so nanje alergični. Pa tudi ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 tedensko.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ dopolnjen recept
orehova potica sestre Bernarde Gostečnik ali orehova potica (izvirno:
Bi radi spekli orehovo potico?) s portala
Družina
■ številni različni viri