Predpriprava
■ OREHOVA PLETENICA – KVAŠENO TESTO. Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo do mlačnega
■ V veliko skledo presejemo moko. Na sredini naredimo jamico, v katero stresemo kvas in žlico sladkorja. Prilijemo toplo vodo in malo premešamo. Počakamo 5–10 minut, da se kvas aktivira.
■ Rumenjaka premešamo v skodelici.
Količina jogurta je odvisna od vlažnosti moke. Zato začnemo z manjšo količino in ga dodajamo po potrebi.
■ Na kvasec stresemo moko, sladkor in sol. Prilijemo mlačni jogurt, mlačno maslo in rumenjaka. Na vse drobno naribamo limonovo lupinico. Sestavine na hitro premešamo. Le toliko, da se povežejo. Skledo pokrijemo z navlaženo kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Počakamo 20 minut.
■ Testo gnetemo 4–5 minut. Pregnetenega oblikujemo v kroglo, ki jo pustimo v skledi. Pokrijemo jo s kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Testo vzhajamo 45–60 minut. Da se obseg testa podvoji.
■ NADEV. Orehe grobo zmeljemo. Stresemo jih v skledo in primešamo marmelado, sladkor v prahu (količino prilagodimo po okusu) in vanilijev sladkor. Pomarančni sok prilivamo postopoma (!), da dobimo lepo mazav nadev. Ne preredek ne pregost.
»Čas (pred)priprave ne vključuje časa vzhajanja testa (45–60 minut) in časa vzhajanja pletenice (30 minut).
Predpriprava
■ PEKAČ ZA KRUH (30x10x12 cm) obložimo s peki papirjem.
■ KVAŠENO TESTO na hitro pregnetemo. Razdelimo ga na pol.
■ Prvi kos testa razvaljamo v pravokotnik (40x25 cm). Enakomerno ga premažemo z 1/2 nadeva. Testo z nadevom zvijemo dokaj na tesno. Svaljek je dolg 40 cm. Tudi drugom polovico testa razvaljamo, nadenemo in zvijemo podobno.
Orehova pletenica
■ Zvitka prepletemo kakor na fotografijah. Položimo ju v pekač, pokrijemo in vzhajamo 30 minut.
Najboljša tekočina za kvašeno testo je nekje med mlačnim in toplim, 35-40 stopinj. Ko je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča jih uniči.
■ PEČICO segrejemo na 160 stopinj. Tik pred koncem vzhajanja pletenice.
■ PREMAZ. Rumenjak in žlico smetane (ali jogurta) gladko zmešamo. Z mešanico premažemo pletenico.
■ Pekač s pletenico položimo v segreto pečico za 30 minut.
■ Temperaturo v pečici zvišamo na 180 stopinj. Pletenico pečemo še 20–25 minut. Sredi peke pletenico pokrijemo z listom alu folije.
■ Pečeno sladico pokrijemo s peki papirjem, potem pa še s kuhinjsko krpo. Hladimo jo 1–2 uri.
Potica pletenica z orehi in marmelado
Serviranje
Ohlajeno pecivo lahko potresemo z (vanilijevim) sladkorjem v prahu in narežemo.
Orehova pletenica ali
potica pletenica z orehi in marmelado se prileže s skodelico čaja, kakava, kave ali vroče čokolade. Pa tudi s kozarcem sveže stisnjenega pomarančnega soka.
Sorodni recepti
Orehova pletenica
Kuharski leksikon
■
Oznaka tipa moke pomeni količino pepela v moki. Višja številka, večja količina pepela in temnejša moka. Količino pepela dobijo tako, da moko sežgejo. Pri čemer organske snovi zgorijo, ostanejo pa minerali. Pepel stehtajo. Primer: če sežgejo 100 kg moke, na koncu pa ostane 500 g pepela, pomeni, da je bila sežgana moka tipa 500. Ker pšenico za belo moko pred mletjem prečistijo, ji zmanjšajo vsebnost vitaminov, celuloze in drugih hranilnih snovi. Številka tipa nam torej pove, koliko hranilnih snovi vsebuje moka. Nižja številka, več hranilnih snovi je bilo odstranjenih pred mletjem.
Gnetenje testa povzroči, da se gluten v moki raztegne. Tako formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa. Sladkor pospešuje razmnoževanje kvasovk.
■
Ko pripravljamo kvašeno testo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane. Znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli / 100 g.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtovih lončkih.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Potica pletenica z orehi in marmelado
Orehe najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, česnom, pestom, peteršiljem, pomarančami* (lupinica, sok), žajbljem ali/in z vanilijo.
■
Oreh je enosemenski plod istoimenskega drevesa, obdan z lupino, olesenelim oplodjem. Pri nas so najbolj znani orehi
navadnega oreha (
Juglans regis), do 25 m visokega drevesa.
Laški oreh (
J. cinerea) je običajno ime za ameriški beli oreh. Jedrca teh orehov so zelo okusna in jih uporabljajo kot jedrca navadnega oreha. Orehi so vsestransko uporabni v prehrani. Orehova jedrca uporabljamo pri pripravi številnih slaščic, potic, pogač in štrukljev. Z njimi pripravljamo namaze. Iz njih izdelujejo orehovo olje, orehov liker in žganje (orehovec). 100 g orehovih jedrc vsebuje pribl. 685 kalorij.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Ko kvašenemu testu dodamo sladkor, upočasnimo vzhajanje.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehova pletenica ali
potica pletenica z orehi in marmelado (izvirno:
pletenica sa orasima)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (hrv.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup elektronskih kuharic Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić