Priprava
■ OREHOV LIKER (pogosto napačno:
orehovec). Velik kozarec za vlaganje s široko odprtino temeljito operemo in posušimo. Dobro operemo tudi orehe in limono. Del orehov lahko razpolovimo, limono pa zrežemo na kolesca ali na tanjše krhlje. Kdor uporabi ingver kake 3 cm korenine olupi in zreže na koščke.
Ko pravimo »mladi zeleni orehi«, mislimo na orehe z zeleno lupino, pod katero še ni formirana trda orehova opna.
■ V kozarec gred po vrsti: sladkor, orehi, limona in izbrane začimbe oz. kava. Na vse nalijemo žganje. Kozarec nepredušno zapremo, da alkohol ne hlapi.
■ Kozarec položimo na sončni balkon / teraso ali na okensko polico. Za 1 mesec. Kozarec vsak teden enkrat odpremo, vsebino pa dobro premešamo.
Pijača na soncu sčasoma spreminja barvo in postaja vse temnejša.
■ Steklenico ali več manjših stekleničk in pokrovčke dobro operemo. Oprane položimo v pečico, segreto na 100 stopinj. Za 10 minut.
■ Liker iz kozarca prelijemo oz. precedimo neposredno v vročo steklenico / stekleničke. Napolnjene dobro zapremo.
Serviranje
Orehov liker (pogosto napačno:
orehovec) ponudimo v likerskih kozarčkih.
Shranjevanje
Pijačo hranimo v suhem in temnem prostoru.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Orehov liker
■
Oreh je enosemenski plod istoimenskega drevesa, obdan z lupino, olesenelim oplodjem. Pri nas so najbolj znani orehi
navadnega oreha (
Juglans regis), do 25 m visokega drevesa.
Laški oreh (
J. cinerea) je običajno ime za
ameriški beli oreh. Jedrca teh orehov so zelo okusna in jih uporabljajo kot jedrca navadnega oreha. Orehi so vsestransko uporabni v prehrani. Orehova jedrca uporabljamo pri pripravi številnih slaščic, potic, pogač in štrukljev. Z njimi pripravljamo namaze, iz njih izdelujejo orehovo olje. Iz njih izdelujejo orehov liker in žganje (orehovec). 100 g orehovih jedrc vsebuje pribl. 685 kalorij.
Orehov liker pogosto imenujemo orehovec. Kar pa naj bi bilo orehovo žganje.
■
V drugi polovici oz. proti koncu julija so orehi polni mladih zelenih plodov. Ki počasi odpadajo. Ob številnih receptih za orehovec predstavljamo enega naših babic. Posebnega po tem, da vsebuje tudi dišeče začimbe ali/in kavna zrna.
■
Izboljšanje. Kdor ima rad okus vanilije in za odtenek slajše likerje, v kozarec doda še 2 zavitka (burbon) vanilijevega sladkorja. Komur pa so ljubše citrusne note, poleg limone nareže še 1 pomarančo.
Zelene orehe nabiramo z gumijastimi rokavicami. Tudi operemo in narežemo jih z njimi. Sicer dobimo po dlaneh neugodne madeže.
■
Cimet je sladkasta začimba nizkega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000.
Orehov liker
Opozorila
■ Zelene orehe nabiramo z gumijastimi rokavicami. Tudi operemo in narežemo jih z njimi. Sicer dobimo na dlani neugoden madeže.
Likerji so žgane pijače z visoko vsebnostjo alkohola in sladkorja. Zato jih uživamo zelo zmerno.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
orehov liker (pogosto napačno: orehovec) (izvirno:
jedini recept za orahovac koji će vam trebati) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri