Priprava
■ Panceto narežemo na tanke rezine; gl.
različice. Fige operemo in razpolovimo.
■ Rezine belega kruha opečemo v opekaču, v ponvi ali v pečici.
■ Žajbljeve lističe narežemo na tanke rezance ali pa jih grobo sesekljamo. Skuti primešamo oljčno olje, sveže mlet/strt poper in žajbelj. Količine prilagodimo svojemu okusu; previdno z žajbljem.
Serviranje
Opečen kruhke položimo na servirni krožnik. Poleg položimo (opečeno) panceto, fige in skodelico z žajbljevo skuto. Po skuti paše še brizg oljčnega olja, po okusu pa tudi čilijevi kosmiči in tanko narezan žajbelj.
Opečeni kruhki z žajbljevo skuto, panceto in figami za razkošen zajtrk ali malico.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Fige najbolje* odišavljamo/začinjamo z (abecedno): cimetom, cimetovo baziliko, črnim poprom*, ingverjem, janežem, meto*, rožmarinom, sivko, timijanom in vaniljo*.
Nasveti
Pri nakupu fig smo pozorni, da so plodovi nepoškodovani. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
Pojasnila
■ Panceta je prekajena, na zraku sušena trebušna slanina s plastmi mesa. Je polnega okusa, naprodaj pa je (ne)dimljena, cela ali v kosih. Gl. tudi
opombe.
Vipavska in
kraška panceta imata zaščiteno geografsko označbo.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Žajbelj (
Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe.
Različice
■ Panceto lahko opečemo v suhi žar/
grill ponvi. Opečeno predenemo na krožnik, na maščobi, ki jo je spustila pa lahko opečemo fige. Na hitro po prerezani strani.
■ Opečene kruhke lahko blago natremo s česnom in jih pokapljamo z oljčnim oljem.
Ideje
gl. fige (številne ideje);
opečen kruhek (številne ideje); panceta (številne ideje); skuta (številne ideje)
Opombe
■ Italijani sušijo številne vrste pancete (
pancetta), ki se razlikujejo po začimbah ali/in zeliščih, s katerimi slanino natrejo pred sušenjem. Gl. tudi
pojasnila.
■ Fige uživajo med ljubitelji sadja posebno spoštovanje, saj uspevajo brez slehernih kemičnih ali drugih dodatkov.
■ Jed po izvirnem receptu pripravimo z rikoto (
ricotta), ki pa je le italijansko ime za skuto iz sladkega mleka. Znano tudi kot albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta. Gl.
pojasnila.
Opozorila
Žajbelj ni rastlina za vsak dan, nekajkrat tedensko pa si ga lahko privoščimo.
Zanimivosti
■ Pri nas uspevajo odlične fige, med drugimi istrske belice, izjemno aromatične črnice, miljske fige, laškice, pinčice, cikuline, rjavke, madone, črne petrovke, bele petrovke, zelenke, mataloni, bomboni in sivke.
■ V srednjem veku so o žajblju spisali knjigo, ki je obsegala 400 strani.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
opečeni kruhki z žajbljevo skuto, panceto in figami
■ številni različni viri