Priprava
■ V posodi zavremo vodo; gl.
izboljšanje. Šparglje očistimo, olesenele dele porežemo. Pripravimo 2 srednje veliki skledi: prvo z ledeno hladno vodo, drugo pa z vodo, ledenimi kockami in z brizgom svetlega kisa.
■ Prepeličja jajčka položimo v krop, ki naj komaj opazno vre. Kuhamo jih 2 minuti, kuhane pa takoj preložimo v vodo s kisom. V njej jih pustimo 15–20 minut, da jih lažje lupimo.
■ Šparglje položimo v krp. Blanširamo jih 3 minute, blanširane pa ohladimo v ledeno hladni vodi. Šparglje odcedimo, z odcejenih pa odrežemo vršičke, stebla pa poševno narežemo na rezine.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Kruhove rezine premažemo z olivnim oljem po obeh straneh. Položimo jih v pekač, tega pa potisnemo v pečico za 8-12 minut. Kruhke obrnemo, ko se po vrhu zlato zapečejo.
■ Prepeličja jajčka olupimo in jih podolžno razpolovimo. Tudi sardelne filete podolžno razpolovimo. Drobnjak drobno narežemo. Vsak opečen kruhek obložimo s po 2 polovičkama prepeličjega jajčka, polovico sardelnega fileta in s šparglji. Kruhke potresemo z narezanim drobnjakom.
Serviranje
Opečeni kruhki s šparglji, prepeličjimi jajci in sardelnimi fileti so osvežujoč prigrizek za zajtrk, za malico ali za stoječi bife.
Izboljšanje
■ Odrezane olesenele dele belušev in olupke, če beluše olupimo, pristavimo v pol litra vode. Dodamo 30 gramov masla, ščepec sladkorja (ali pol žličke medu) in 2 ščepca soli. Zavremo in počasi kuhamo 20 minut. Odcejeno zavrelico dodamo vodi, v kateri skuhamo beluše. Ali pa šparglje soparimo nad njo.
■ Sardelni fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo.
Nasveti
Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
Pojasnila
■ Beluš je sinonim za navadni beluš (Asparagus officinalis), delikatesno samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Stari so oveneli in grenijo.
■ Prepeličja jajca po velikosti dosegajo četrtino manjšega kokošjega jajca. Uvrščamo jih med delikatese, vsebujejo pa bistveno več beljakovin, vitamina B1, fosforja in kalcija ter dobrega holesterola od kokošjih.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
gl.
beluš (številne
ideje); prepeličje jajce (številne
ideje);
Opombe
Opečeni kruhki so odlična priložnost, da porabimo kak dan star kruh, ki ga sicer najpogosteje zavržemo.
Opozorila
Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Zanimivosti
■ Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oziroma kakovosti zemlje.
■ Prepeličja jajca uvrščamo med afrodiziake. Samo v Vietnamu so občutno cenejša od kokošjih.
Reki
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
opečeni kruhki s šparglji, prepeličjimi jajci in sardelnimi fileti (izvirno: asparagus, quails egg and anchovy toasts) s portala
THE COOKERY SCHOOL at daylesford
■ številni različni viri