Priprava
■ Jetrca očistimo, očiščena pa oprhamo s hladno vodo in jih dobro odcedimo. Čebulo, korenček in belušno zeleno očistimo in jih narežemo na kockice. Kapre oprhamo s hladno vodo, odcejene pa stresemo na papirnato kuhinjsko brisačo. Z njo jih tudi pokrijemo, nato pa kapre z dlanjo blago pritisnemo. Da jih posušimo in blago natremo.
■ V posodi pristavimo 50 g masla, jetrca, nakockano zelenjavo, kapre, rožmarin in ščepec soli. Vse skupaj počasi pražimo 25 minut med pogostim nežnim (!) mešanjem, še bolje, med potresanjem posode. Vmes nekajkrat dodamo po žlico hladne vode. Pomembno je, da se jetrca povsem zmehčajo in da ostanejo sočna; gl.
opombe.
■ V posodo dodamo rožmarin, potem pa vse skupaj počasi pražimo še 10 minut.
■
Opečene kruhke pripravimo ob koncu kuhanja sestavin za pašteto. Preden jih zmiksamo.
■ Prepražene sestavine postrgamo v multipraktik. Rožmarin odstranimo, vse drugo pa zmiksamo v pašteto z dokaj grobo teksturo. Pašteto postrgamo v skledo, nazadnje pa ji primešamo malo sardelne paste in preostalo maslo. Namaz po potrebi dosolimo.
Serviranje
Opečene kruhke izdatno pokapljamo z oljčnim oljem; pred tem jih lahko blago natremo s strokom česna. Nazadnje še vroče namažemo. Lahko pa ponudimo vroče kruhke, namaz, maslo, oljčno olje in stroke česna. Pa naj si kruhek vsak naredi po svoje.
Opečeni kruhki s piščančjo jetrno pašteto so lahko topla predjed, malica, zajtrk ali spremljava h kozarcu vina ali piva.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Sardelno pasto lahko nadomestimo z zmečkanimi sardelnimi fileti; gl.
pojasnila.
Triki
Če piščančja jetrca za nekaj ur namočimo v mleko, poudarimo njihovo barvo in okus.
Pojasnila
■ Francoska štruca (baguette, baget) je do 100 cm dolg, izrazito ozek francoski kruh. Odlična je za pripravo različnih sendvičev, obloženih in (opečenih) kruhkov in za nadevanje.
■ Belušna zelena je pravzaprav hrustljava delikatesna (gomoljna) zelena.
■ Sardelna pasta je mešanica ali zmiksanih zmečkanih sardelnih filetov, pogosto z dodatkom česna, oljčnega olja, popra in malo kisa.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 metrov globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Različice
gl.
namazi (številne
različice);
opečen kruhek (številne
različice); pašteta (številne
različice);
piščančja jetrna pašteta (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. piščančja jetrca (številne
ideje)
■ Številni pikantni
namazi so odlična spremljava na piknike.
Opombe
■ Namaze delimo na pikantne in sladke. Med pikantnimi so najpogostejše paštete in terine, med namaze pa uvrščamo tudi številne sire.
■ Menimo, da je čas praženja jetrc absolutno predolg. Morda bi veljalo pražiti vse druge sestavine 25 minut, jetrca pa dodati skupaj z rožmarinom. 10 minut pred koncem praženja (?).
■ Francoska štruca je pravilno pečena, če spodnja skorja nekoliko odzvanja, ko po njej potrkamo s prstom. Kar je tudi sicer značilnost dobro pečenega kruha.
Opozorila
gl.
opombe
Zanimivosti
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm -
non pareilles; 7-8 mm -
surfines; 9 mm -
capucines; 10 mm -
capotes; 12 mm -
fine; 13- 14 mm -
grosse; nad 14 mm -
hors. Najokusnejše so najbolj drobne.
Viri
■ dopolnjen recept
opečeni kruhki s piščančjo jetrno pašteto (izvirno: chicken liver crostini)
Giulie Scarpaleggia, z bloga
Technicolor Kitchen
■ številni različni viri