Priprava
■ OPEČENI KOROMAČ, POMARANČE IN OLIVE V SOLATI. Koromače očistimo, zrežemo jih na četrtine in odrežemo trdi srednji del; gl. tudi
nasveti. Plodove narežemo na rezine, debele slabe pol centimetra.
■ V povni segrejemo malo olja, na katerem rezine koromača postopoma pečemo po vsaki strani po nekaj minut. Da se nekoliko obarvajo. Opečene ohladimo, a zložene v eni plasti, da izhlapi čimveč vlage.
■ Pomaranče natančno olupimo, vključno belo podkožico. Nato pomaranče narežemo na pribl. pol centimetra debela kolesca. Peške odstranjujemo sproti.
■ Ohlajeni koromač razdelimo na krožnike; blago ga začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Po koromaču položimo pomaranče, po vsem pa potresemo olive in vejice koromača. Sestavine na krožnikih nazadnje pokapljamo z olivnim oljem in z limoninim sokom.
Serviranje
Opečeni koromač, pomaranče in olive v solati ponudimo kot hladno predjed ali za malico.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele.
Pojasnila
■ Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so bolj čokati in okrogli, ženski pa so bolj ploščati in podolgovati. Moški so bolj hrustljavi in manj vlaknati, imajo pa tudi razkošnejši vonj, to pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri koromaču, ki ga uživamo presnega.
■ Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (taroko, bionda), rdeče (moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.
Opečeni koromač, pomaranče in olive v solati
Različice
Ideje
■ Improvizirajmo. Koromač najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, koriandrom, koromačevimi semeni*, janežem, kisom* (zlasti z balzamičnim), likerji (janeževimi), limonami* (lupinica, sok), olji* (lešnikovo, olivno*, oljna repica, orehovo), pehtranom, peteršiljem, pomarančami* (lupinica, sok), poprom (beli, črni), timijanom, vinom ali/in zvezdastim janežem.
Opečeni koromač, pomaranče in olive v solati
Opozorila
Če pazimo na vitko postavo, sodi koromač med naše najboljše zaveznike. 100 gramov vsebuje pičlih 9 kalorij.
Zanimivosti
Koromač je pri nas poznan tudi kot
finokio (po italijanskem finocchio), komarček, sladki komarček, trebušasti janež in zelenjavni komarček.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
opečeni koromač, pomaranče in olive v solati (izvirno:
salata od komorača s narančom i maslinama)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri