Predpriprava
■ (češnjevce lahko pripravimo že dan pred serviranjem) V pečici ogrejemo zgornji žar.
■ Češnjevce očistimo, operemo in stresemo v večji pekač. Tega za nekaj minut položimo kakih 15 cm pod žar v pečici. Le toliko, da se kožica ne češnjevcih odpre.
■ Češnjevce vzamemo iz pečice. Ohladimo jih do toplega.
■ V skledi gladko zmešamo 2 žlički olivnega olja in kurkumo.
■ Rumene češnjevce olupimo. Sproti jih polagamo v skledo s kurkuminim oljem. Nazadnje jih dobro premešamo, da se olje oprime vsakega plodu. Gl.
pojasnila.
■ Rdeče češnjevce olupimo. Vse skupaj stresemo k rumenim.
■ Preliv. Česen olupimo in narežemo na čim tanjše, skoraj prozorne lističe. Stresemo ga h češnjevcem.
■ Šalotko čimbolj drobno sesekljamo in stresemo k češnjevcem.
■ V skodelici zmešamo preostalo olje, kis in limetin sok. Dodamo sol, čilijeve kosmiče in sveže mlet ali strt poper. Dobro premešamo, da se sol stopi. Nato mešanico nalijemo na češnjevce. Skledo s češnjevci položimo v hladilnik, češnjevce pa mariniramo vsak 3 ure. Vmes češnjevce nekajkrat nežno, a odločno premešamo.
Priprava
■
Gorgonzolin bešamel (skuhamo ga lahko dan pred pripravo, potem pa ga le počasi segrejemo). Gorgonzolo natrgamo na majhne koščke.
■ Poper zmeljemo ali drobno stremo.
■ V majhni kozici stopimo maslo. Potresemo ga z moko, ki jo med mešanjem počasi pražimo nekaj minut. Pazimo, da se ne obarva.
■ Prepraženo moko zalijemo z mlekom. Med mešanjem jo zavremo.
■ Gorgonzolo natrgamo na majhne koščke, ki jih stresemo v kozico. Dodamo poper, potem pa mešamo, da se sir stopi. Po okusu posolimo in odstavimo.
■ Zgornji žar v pečici znova ogrejemo.
■ Drobnjak drobno narežemo.
■ Kruh narežemo na dober centimeter debele rezine. Položimo jih na rešetko, to pa položimo pod žar, da se kruh zlato rjavo obarva po obeh straneh.
Serviranje
Opečene kruhke razdelimo na krožnike ali na servirni krožnik. Po njih enakomerno razdelimo gorgonzolin bešamel, po njem pa marinirane češnjevce. Pokapljamo jih z marinado ter potresemo s soljo in z drobnjakom.
Opečen kruhek z gorgonzolinim bešamelom in mariniranimi češnjevci se prileže za zajtrk ali malico, lahko pa je tudi lažji samostojni obrok.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je.
Nasveti
Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Pojasnila
■ Češnjevci ali
češnjevi paradižnički (tudi
zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Pomembno je, da v kurkumino olje namočimo rumene češnjevce. Na ta način poudarimo njihovo sicer bledo barvo.
■ Gorgonzola je slasten polnomastni, poltrdi italijanski sir, izdelan iz kravjega mleka; redkeje iz mešanice kravjega in kozjega mleka. Uvrščamo jo med sire s plemenito plesnijo.Gorgonzolo delimo na blažjo in bolj kremasto
dolce ter na
piccante. V kuhinji najpogosteje uporabljamo prvo, drugo pa jedem dodajamo v manjših količinah.
■ Kurkuma je znana tudi kot
indijski (Indian ginger) ali
rumeni ingver (yellow ginger) ali kot
indijski žafran (Indian saffron). Jedem da (ali poudari) okus in značilno rumeno barvo.
■ Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
različice gl.
opečen kruhek (številne
različice)
Ideje
■ Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom, čilijem, črnim poprom*, drobnjakom, kisom* (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim), majaronom, meto, origanom, pehtranom, peteršiljem, soljo*, timijanom in/ali žafranom.
■ gl.
bešamel (
različice in številne
ideje); češnjevci (številne
ideje)
Opombe
■
Chefi si še vedno niso enotni o tem, ali prepraženo moko zalijemo s hladnim ali z vročim mlekom. Po izkušnjah v Gurmanovi kuhinji je najboljše toplo. Kadar moko zalijemo z vročim ali celo vrelim mlekom, jo šokiramo in povzročimo nastanek grudic. Če je mleko prehladno, pa moramo omako mešati dlje časa, preden znova zavre.
■ Paradižnik med drugim izboljšuje razpoloženje in omogoča miren spanec.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
Zanimivosti
■ Paradižnik, Inki so ga imenovali
tumatle, je tropska rastlina, ki jo je v Evropo s svojega drugega potovanja v Ameriko prinesel Krištof Kolumb.
■ Gorgonzolo že od 12. stoletja proizvajajo v vasi Gorgonzola blizu Milana. Siru daje poseben, značilen okus siva plesen, ki jo vcepijo vanj.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
opečen kruhek z gorgonzolinim bešamelom in mariniranimi češnjevci (izvirno: cherry tomato vinaigrette and gorgonzola bruschetta) Mandy Lee, z bloga
LADY&PUPS ■ številni različni viri