■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za blanširanje breskev. ■ Breskve za 20 sekund potopimo v krop, nato pa jih odcedimo in olupimo; gl. zdravilni učinki. ■ Kose kruha po širini razpolovimo in pokapljamo z olivnim oljem; gl. ideje. V opekaču jih zlato rumeno opečemo. ■ Olupljene breskve razpolovimo in izkoščičimo; vsako polovico narežemo na 3 krhlje.
Serviranje
Opečene kruhke razdelimo na krožnike. Vsakega obložimo s po tremi krhlji breskve, te pa pokapljamo z medom. Opečen kruhek z breskvijo in medom ponudimo za zajtrk ali malico.
Nadomestek
Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožo.
■ Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino. ■ Za pripravo opečenih kruhkov najpogosteje uporabljamo bel kruh od štruce ali hlebca ali francosko štruco. Slednjo režemo poševno, da dobimo nekoliko večjo površino. Seveda pa so uporabne tudi (skoraj) vse druge vrste kruha, zlasti polnovredne različice. ■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, nekoliko bolj grenak okus. Z različnimi vrstami medu spreminjamo tudi okus jedi.
Pojasnila
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Kruhke najprej opecimo, potem pa jih pokapljajmo z olivnim oljem.
Opombe
Temne sorte medu vsebujejo celo do 8-krat več rudninskih snovi kot svetle.
Opozorila
V supermarketih so včasih naprodaj neokusne, moknate breskve. Takšne postanejo, če jih dlje časa zorijo ali / in hranijo pri temperaturi 8 °C.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Med in (ekstra deviško) olivno olje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Breskve, ki jih pogosto lupimo, imajo največ vitaminov prav v lupini.
Zanimivosti
■ Z breskovimi (ali mareličnimi) peškami oziroma z njihovimi jedrci pripravljajo percipan, nadomestek za marcipan. ■ Američan Charles Strite je leta 1926 v svet vpeljal termostat. Odtlej so opečeni kruhki le redko zažgani, pa tudi po kuhinjah se ne kadi.
Viri
številni različni viri
” Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino. “
” Breskve, ki jih pogosto lupimo, imajo največ vitaminov prav v lupini. “