Priprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Lahko tudi več pekačev, če delamo večjo količino omake. In imamo ventilatorsko pečico.
■ (gl.
VIDEO) Paradižnike očistimo in razpolovimo.
■ Pečico ogrejemo na 220 stopinj.
■ Paradižnike s prerezano stranjo navzgor jih zložimo v pekač. Začinimo jih s soljo in s sveže mletim črnim poprom; gl. tudi
izboljšanje.
■ Česen olupimo, stroke pa razdelimo med paradižnike. Za en pekač paradižnikov jih potrebujemo 10–12; gl.
opombe.
■ Paradižnike nazadnje izdatno pokapljamo z olivnim oljem. Pekač položimo v ogreto pečico, da se paradižniki zmehčajo, ob robu pa blago karamelizirajo.
■ Kozarčke za vlaganje operemo v pomivalnem stroju.
■ Pečene paradižnike skupaj s česnom preložimo v multipraktik. Zmiksamo jih v gladko omako. Omako prelijemo v posodo, pristavimo in zavremo.
■ Vroče oprane kozarčke (s prsti ne segamo v notranjost) napolnimo z vročo omako. Kozarčke dobro zapremo, ovijemo v veliko brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Shranjevanje
Omaka iz pečenih paradižnikov in česna za ozimnico se ohrani do naslednje sezone svežega paradižnika. Če jo hranimo v temnejšem prostoru, na primer v kuhinjski omarici.
uporaba
Izjemna
omaka iz pečenih paradižnikov in česna za ozimnico je odlična prijateljica testenin. Uporabimo jo pri pripravi pic, z njo izboljšamo različne
paradižnikove juhe, pa tudi številne
paradižnikove omake.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Pri paradižniku je v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža (botanično jagoda), največ umamija. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno ali mesnato. Zato semen pred kuhanjem ne odstranjujemo. Lahko pa pretlačimo kuhano omako. Gl. tudi
zanimivosti.
■ Paradižnike najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo, limonsko), drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Nasveti
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, katero koli, smo pozorni predvsem na eno: prevladovati mora okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarjamo.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
Ideje
gl.
ozimnica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje);
video recepti (številne
ideje)
Opombe
Morda je količina česna videti velika. A le na prvi pogled. Ostrina česna se med pečenjem opazno omili.
Opozorila
Če med polnjenjem shranek kapne na rob kozarca ali steklenice, tega temeljito obrišemo z vlažno kuhinjsko krpo. Takih ostankov se namreč hitro oprimejo neželene plesni.
Zanimivosti
Znanstveniki iz Univerze v Readingu so v sodelovanju z angleškim chefom Hestonom Blumenthalom ugotovili, da je umami pri 13 sortah paradižnika najbolj skoncentriran okoli semen. Pri nekaterih vrstah je bila v predelu s semeni koncentracija primarnega umami sprožilca, glutaminske kisline, 6-krat večja kot v paradižnikovem mesu, vsebnost ribonukleotidov, ki umami okus ojačajo, pa celo 11-krat večja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
omaka iz pečenih paradižnikov in česna za ozimnico (izvirno: roasted garlic tomato sauce),
Todda Porterja & Diane Cu, z bloga
WHITE ON RICE COUPLE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Todda Porterja & Diane Cu