Priprava
■ Zrele olive stresemo v vedro ali drugo ustrezno veliko posodo. Prelijemo jih z morsko vodo. Če nimamo morske vode, uporabimo hladno vodo in sol. V slanici jih pustimo 23 dni. Če imamo
domačo slano vodo, jo vmes nekajkrat zamenjamo.
■ Olive dobro odcedimo in posušimo. Posušene nadenemo v kozarčke za vlaganje. Prelijemo jih z mešanico (1:1) ekstra deviškega olivnega in koruznega ali drugega nevtralnega rastlinskega olja. Optimalno je če se oliv ne dotaknemo vsaj 3 mesece.
Serviranje
Olive v olju za ozimnico ponudimo kot prigrizek in kot prilogo k številnim narezkom, sendvičem ipd. Uporabljamo jih tudi pri številnih receptih (s testeninami), ki terjajo tudi olive. Olje iz kozarcev z olivami je odlična začimba za solate in druge presne jedi.
Nadomestek
Koruzno olje lahko nadomestimo z drugim nevtralnim rastlinskim oljem.
Izboljšanje
Improvizirajmo (dodamo jih v olje). Olive najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, čiliji, kaprami*, limonami* (sok, lupinica), peteršiljem, pomarančami* (sok, lupinica), rožmarinom*, timijanom ali/in z zelišči.
Nasveti
■ V času nabiranja oliv so te naprodaj tudi na tržnicah. Izbiramo napete, nepoškodovane plodove brez pegic. Pri nakupu večjih količin eno olivo zarežemo in preverimo videz in vonj peške. Tam se običajno začne kvarjenje.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Pojasnila
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
■ gl. ekstra deviško olivno olje (številne
ideje); koruzno olje (številne
ideje); olive (številne
ideje)
■ Kozarček (košara) ozimnice je lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi ob obisku, za rojstni dan, za Silvestrovo ipd.
Opombe
Uporaba ekstra deviškega koruznega ali drugega olja pripravo nekoliko podraži. A izboljša okus, olje pa lahko porabimo za solate in druge presne jedi.
Opozorila
Rafiniranje je postalo priljubljen kemični postopek, pri katerem oljem z dezodorizacijo, hidrogenizacijo, mukolaginacijo, nevtralizacijo, postopkom proti oksidaciji, razbarvanjem in podobnim, odvzamejo večino zdravih sestavin (antioksidanti, pigmenti, vitamini), s kulinaričnega vidika pa tudi značilne vonjave in okuse. Zaradi tega strokovnjaki opozarjajo in namesto mrtvih rafiniranih olj priporočajo uporabo hladno stiskanih olj.
Zanimivosti
■ Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
■ Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Viri
■ dopolnjen recept
olive v olju za ozimnico FB prijateljice
Sabina Hribar Kostešić
■ številni različni viri