Priprava
■ Pristavimo vodo za blanširanje ohrovta. Ohrovt nalistamo, liste pa stresemo v krop, da ovenejo. Ovenele predenemo v (ledeno) hladno vodo.
■ Riž oprhamo s hladno vodo in ga odcedimo. Peteršilj osmukamo in ga drobno sesekljamo. Stresemo ga v skledo, dodamo meso, riž, sol, sveže mleti poper in mleto rdečo papriko.
■ Ohlajene ohrovtove liste dobro odcedimo in jih posušimo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Na ohrovtov list položimo za žlico nadeva. Levi in desni rob lista nekoliko zavihamo navznoter, nato pa zvijemo zelenjavo in nadev. Zvitek položimo v manjši, globlji pekač. Podobno pripravimo vse zvitke. Prilijemo toliko čiste goveje juhe (dve tretjini) in vina (ena tretjina), da sega tekočina do polovice sarmic.
■ Pekač pokrijemo z alu folijo. Položimo ga v ogreto pečico za 60 do 90 minut.
Serviranje
Ohrovtove sarmice so odlična glavna jed, h kateri se priležeta kisla smetana in
krompirjev pire. Pa tudi kakšna sezonska listnata solata.
Nadomestek
Ohrovt lahko nadomestimo z (belim) zeljem, čeprav je ohrovtov okus nekoliko izrazitejši in polnejši.
Izboljšanje
■ Madžarska mleta paprika velja med sladokusci za najboljšo, Madžari jo imenujejo tudi rdeče zlato.
■ gl.
nasveti
Nasveti
Improvizirajmo. Ohrovt najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, čiliji* (tudi s čilijevo pasto in čilijevimi kosmiči), drobnjakom, gorčico (dijonsko), ingverjem, kisom* (zlasti z balzamičnim* in z rjavim riževim), kumino, limonami* (sok, lupinica),
pestom, pomarančnim sokom, poprom (črnim), rožmarinom ali/in s sojino omako (tamari).
Triki
■ Tekočini za kuhanje ohrovta dodamo malo svetlega kisa ali limoninega soka, da ohrovt med kuhanjem ohrani svojo lepo zeleno barvo.
■ Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču.
Pojasnila
■ Pri ohrovtu je glava, za razliko od drugih vrst zelja, bolj razrahljana, listi pa so bolj ali manj rebrasti in nakodrani ter temnejše barve. Aroma je omiljena. Temnejši ohrovt ima značilnejši in izrazitejši okus. Izbiramo čvrste in zaprte glave.
■ Junčevina ali junetina je meso mladega, 12-24 mesecev starega goveda, ki tehta 380-450 kilogramov. Meso je svetlo rdeče do rdeče, maščoba pa je kremne barve. Govedino in junetino delimo v štiri kakovostne razrede.
Različice
Ideje
gl. junčevina (številne
ideje); mleto meso (številne
ideje); ohrovt (številne
ideje)
Zanimivosti
Ohrovt je bil v času starega Rima sveta rastlina. V pisnih virih ga prvič najdemo v nemški knjigi o zeliščih iz leta 1543.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ohrovtova sarma (izvirno: punjeni kelj)
Vane Babić, s portala
Dobra hrana (hrv.), fotografija
Berislav Picek
■ številni različni viri