Priprava
■ Pekač obložimo z alu folijo.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Rdečo peso temeljito operemo in porežemo liste. Gomolje položimo v pekač. Izdatno jih pokapljamo jih z olivnim oljem in začinimo s soljo in sveže mletim poprom. V pekač prilijemo dober brizg vode, peso pa pokrijemo z drugim listom folije. Pekač za pribl. 90 minut položimo v ogreto pečico. Sredi peke preverimo, če je potrebno priliti še malo vode.
■ Čebulo olupimo, zrežemo na četrtine in prelijemo s toliko kakovostnega balzamičnega kisa, da jo prekrije. Čebulo mariniramo 60 minut.
■ Pečeno rdečo peso ohladimo vsaj do toplega.
■
Solatni preliv (za pribl. 1,25 dl). Marinirano čebulo odcedimo in stresemo v multipraktik. Dodamo kis, limonov sok, gorčico, sol in sveže mleti poper. Sestavine zmiksamo v grobo pasto.
■ V mikser nalijemo olivno olje, potem pa vse skupaj zmiksamo v kremen preliv.
■ Peso olupimo in narežemo na kockice ali naribamo na kolesca. V skledi ji primešamo preliv; gl.
izboljšanje.
Serviranje
Odlična pečena rdeča pesa v solati je lahko klasična solata, hladna predjed ali priloga.
Nakup
Ko kupujemo rdečo peso, izbiramo čvrste, čim manjše gomolje pravilnih oblik s premerom 3-6 cm. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki. Gl. tudi
nasveti.
Izboljšanje
■ V vegetarijanski različici prelivu primešamo četrt žličke medu.
■ Solata je okusnejša, če jo 15–30 minut mariniramo pri sobni temperaturi.
Nasveti
■ Peso pred termično obdelavo samo operemo pod tekočo vodo, nikoli je ne lupimo ali odstranimo peclja, saj zareza v lupino povzroči izliv barve. Čas kuhanja je odvisen od tega, koliko časa je minilo od pobiranja plodov. Rdečo peso olupimo tako, da lupinico zdrgnemo s prsti pod tekočo vodo. Če tako ne gre, je pesa prestara in primerna le za juho ali za rižoto. Gl. tudi
nakup.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom hitro oksidira.
■ Če nam preliv ostane, ga nalijemo v steklen kozarček, dobro zapremo in shranimo v hladilnik. Obdrži se več dni. S tem solatnim prelivom lahko pripravimo tudi različne druge solate. S pečeno ali kuhano zelenjavo, pa tudi listnate.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic, s kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, nekoliko pikantnejšega okusa od klasične rumene gorčice, ki ni ustrezen nadomestek. Naprodaj je v večjih trgovskih središčih.
Različice
gl. pečena rdeča pesa v solati (
različice);
rdeča pesa v solati (številne
različice); solata (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. rdeča pesa (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, čiliji, drobnjakom*, gorčico*, hrenom*, janežem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (zlasti balzamičnim*, belim balzamičnim, belim vinskim, jabolčnim, rdečim vinskim*, šerijevim), klinčki, koprom*, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, kumino*, limetami, limonami* (sok, lupinica), meto*, olivami (črnimi), oljem* (zlasti z olivnim*, orehovim*), pehtranom*, peteršiljem*, pomarančami* (sok, lupinica), poprom (črnim, belim), rimsko kumino, šalotko, timijanom in/ali z vodno krešo.
Opombe
Solatni preliv po izvirnem receptu pripravimo s ploščato, manjšo bledo čebulo,
cippolino. Ta je za odtenek bolj sladka od bele ali rumene čebule, a ne toliko, kot šalotka.
Opozorila
Ko delamo z rdečo peso, si nadenimo rokavice. Pesne intenzivne rdeče barve sicer še nekaj dni ne spravimo z dlani.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
odlična pečena rdeča pesa v solati (izvirno: roasted beets with balsamic cipollini vinaigrette) Valentine Solfrini, z bloga
HORTUS (angl., ital.)
■ številni različni viri