Priprava
■ Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo.
■ Avokado razpolovimo in izkoščičimo. Meso izdolbemo z žličko. Stresemo ga v multipraktik in sproti pokapljamo z limonovim sokom.
■ Čebuli očistimo; beli in svetlo zeleni del grobo sesekljamo. Stresemo jo k avokadu.
■ Baziliko in peteršilj osmukamo in grobo sesekljamo. Stresemo ju v multipraktik.
■ Česen drobno sesekljamo, drobnjak pa drobno narežemo. Stresemo ju k ostalim sestavinam. Prilijemo olivno olje in kis, nazadnje pa dodamo še limonovo lupinico, sol in sveže mlet ali drobno strt poper. Sestavine zmiksamo v gladek preliv, ki ga po potrebi razredčimo s 3–5 žlicami hladne vode.
■ Preliv po potrebi dodatno začinimo s soljo ali/in s poprom.
Serviranje
Odličen veganski zeleni solatni preliv uporabimo kot klasičen solatni preliv. H katerikoli solati. Ponudimo ga kot pomako k presni ali termično obdelani zelenjavi. Odlično pa se poda k mesu, perutnini in k ribam z žara.
Shranjevanje
Odličen veganski zeleni solatni preliv lahko hranimo v hladilniku. V nepredušno zaprti steklenički ali kozarčku za vlaganje se ohrani do 4 dni.
Nadomestek
■ Šampanjski kis lahko nadomestimo z belim vinskim kisom. Ker ima šampanjski kis za odtenek sladkobe, lahko vinskemu kisu dodamo malo pomarančnega soka ali šerija.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejši preliv.
■ Kakovost šampanjskega kisa je odvisna od kakovosti šampanjca, zato ni redkost, da šampanjski kis pripravljajo tudi z 10 let starim šampanjci.
Nasveti
■ Ko kupujemo mlado čebulo, izbiramo plodove s čvrstimi belimi glavicami in svežim zelenjem.
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Pojasnila
■ Poznamo štiri vrste avokada: mehiškega, gvatemalskega, zahodnoindijskega in izraelskega, križancev pa je več kot 500.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
Različice
gl.
avokadov solatni preliv;
osnovni solatni preliv (številne
različice); pomake (številne
različice)
Ideje
gl.
avokado (številne
ideje); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje)
Opombe
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■ Bazilikino privlačno barvo med sekljanjem ohranimo tako, da jo sekljamo skupaj z malo grobe soli ali/in s peteršiljem.
Zanimivosti
■ Avokadovec je hitro rastoče zimzeleno drevo, ki zraste do 20 m visoko. Njegovi listi so dolgi 12-25 cm.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
odličen veganski zeleni solatni preliv (izvirno: green goddess dressing /vegan/) z bloga
what’s Gaby cooking ■ številni različni viri