Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Ocvrtki z bučkami

    Dišeči in okusni ocvrtki z bučkami imajo hrustljavo skorjico in z mehko sredico. Osvojijo nas na pogled in s prvim grižljajem.
    5.00 5 št. oseb: za 5–6 oseb čas priprave: 30–45 min. zahtevnost: (5.00; 5 ocen) 02. avgust 2023 št. ogledov: 264
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Giallo Zafferano
    Receptov: 15545
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 400 g bučk
    • 250 g gladke moke, T500
    • 50 g naribanega parmezana
    • 2,4 dl vode
    • 1/2 žličke suhega kvasa
    • 10 g soli
    drugo
    • olje za cvrenje

    Predpriprava

    ■ OCVRTKI Z BUČKAMI (za 26 ocvrtkov). Bučke očistimo, očiščene pa grobo naribamo na velike luknjice na ribežnu. Naribane stresemo v cedilo, odcejamo jih 30 minut. Ali pa jih stresemo na čisto kuhinjsko krpo. S pomočjo katere jih dobro ožamemo.
    ■ Moko in kvas presejemo v večjo skledo in premešamo. Med odločnim mešanjem z leseno kuhalnico postopoma prilijemo vodo sobne temperature (!). Da dobimo gladko mešanico. Posolimo in premešamo.

    Testo lahko odišavimo z naribano limonovo lupinico ali s sesekljano baziliko, česnom, majaronom, meto, peteršiljem ali/in s timijanom.


    ■ Parmezan drobno naribamo in vmešamo v testo. Ki je precej gosto. Zdaj vmešamo še ožete bučke. Dobro premešamo.
    ■ Skledo pokrijemo s prozorno folijo. Testo vzhajamo 3 ure pri temperaturi 26–27 stopinj. Lahko tudi v pečici, ki je izklopljena, a ima prižgano lučko.

    Priprava

    ■ Olje za cvrenje segrejemo na 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, vanj stresemo za ščepec drobtin. Če takoj zacvrčijo, je temperatura prava.

    V lupini bučk je največ antioksidantov. Zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.


    ■ Z žlico zajamemo testo, na katerem so se naredili drobni mehurčki. Žlico s testom potopimo v segreto olje. Z drugo žlico pomagamo, da testo zdrsne z žlice. Dodamo še nekaj ocvrtkov. A ne preveč, da ne ohladimo olja. Cvremo jih 3–4 minute, vmes jih obračamo s penovko. Da se enakomerno obarvajo.
    ■ Ko se ocvrtki zlato obarvajo, jih s penovko predenemo na papirnate brisače. Da se nekoliko odcedijo. Podobno ocvremo in odcedimo še ocvrtke iz preostalega testa.

    Serviranje

    Ocvrtki z bučkami ali bučkine miške so najboljše vroče. K jedi obvezno ponudimo solnico. Lahko pa tudi (grški) jogurt, kislo mleko, katero od številnih različic majoneze ali/in feto. Če jih postrežemo s feto, previdno s soljenjem.

    Shranjevanje

    Jed ni primerna za shranjevanje v hladilniku ali zamrzovalniku.

    Sorodni recepti


    Bučkine miške

    Kuharski leksikon

    Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (C. pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (C. moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (zucchette) ali cukini (zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.

    Testu lahko primešamo tudi drobno sesekljane, pred tem prepražene in odcejene gobe.


    Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
    Parmezan (parmigiano) mora za certifikat PDO zadostiti številnim kriterijem. Proizveden je na italijanskem severu, v nekaj več kot 300 sirarnah. Vse faze proizvodnje potekajo izključno na istem območju. Izdelan mora biti naravno, skladno s predpisi. Sir ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe. Zoren je najmanj 12 mesecev. Sicer pa 24, 36, 40 in celo 48 mesecev. S staranjem pridobiva na aromi, okusu in ceni.

    Izvirni parmezan je pridelan z živalskim sirilom. Zato jedi s parmezanom ne sodijo med vegetarijanske.


    Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije. Dokaj dober nadomestek je zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša. Veganski / vegetarijanski nadomestek je domači veganski parmezan.
    Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240). Pa tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230). Optimalna temperatura olja pri cvrenju je 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava. Ali pa v olje stresemo ščep drobtin, ki morajo takoj zacvrčati.

    Opozorila

    ■ Če v vroče olje položimo preveč živil, olje ohladimo in zaustavimo cvrenje. Živila vpijajo maščobo in težko jih hrustljavo ocvremo. Če pa živilo spustimo v prevroče olje, se po zunanji strani ocvre. Znotraj pa ostane termično nedodelano.

    Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato mu pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.


    ■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept ocvrtki z bučkami ali bučkine miške (izvirno: zucchini fritters) z bloga Giallo Zafferano (it., angl.)
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharic Giallo Zafferano
     

    Sorodni recepti

    Marinirane olive z džinom in agrumi
    Popoln prigrizek, pripravljen mimogrede, z levo roko. Za samostojno grizljanje ali za k sirovi plošči. Kadarkoli. ...
    (5.00; 2 oceni)
    Bučkin čips s parmezanom
    Preprost, hrustljav prigrizek iz bučk, nastrganih na tanka kolesca. Paniramo jih z panko drobtinami in s parmezanom, ...
    (5.00; 24 ocen)
    Sirovi zvitki s porom in slanino
    Neverjetno okusen prigrizek, ki ga kar ne moreš nehati grizljati. Preprosti za pripravo, hrustljavi, mesni in sirovi, ...
    (5.00; 7 ocen)
    Marinirane olive z rožmarinom, česnom in pomarančami
    Odličen dodatek k različnim narezkom in sirovim ploščam ali pa zgolj okusna spremljava h kozarcu vina ali piva. ...
    (5.00; 10 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.669 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani