Priprava
■ Šparglje očistimo in razpolovimo po širini.
■ V srednje veliko posodo nalijemo olje, ki naj sega 4–7 cm visoko. Ogrejemo ga na temperaturo pribl. 180 stopinj.
■ TESTO (pripravimo tik pred cvrenjem!). Moko stresemo v skledo. Prilijemo ledeno hladno (!) mineralno vodo in na hitro zmešamo. Praviloma z jedilnimi palčkami, le toliko, da se sestavine povežejo. Grudice niso moteče. Šparglje pomakamo v testo in nežno polagamo v ogreto olje. Ne preveč naenkrat, da ne ohladimo olja in da se beluši ne sprijemajo. Cvremo jih pribl. 2 minuti, da se testo zlato rjavkasto obarva.
■ Ocvrte beluše predenemo na papirnate kuhinjske brisače, da se odcedijo. Limono zrežemo na krhlje.
Serviranje
Ocvrti šparglji po japonsko so odlična in karseda preprosta topla predjed. K jedi ponudimo sol, še bolje solni cvet, ali sojino omako. In mlinček s poprom ter kak krhelj limone, da si jih vsak začini po svojem okusu. Gl. tudi
nasveti.
Nasveti
■ Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani. Pa še dva zanesljiva znaka svežih belušev: stebelca škripljejo, če jih drgnemo drugo ob drugega, ko stebelce prepognemo med olesenelim in užitnim delom, glasno poči, ko se prelomi.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška ali hladno stiskana olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Tempuro ponudimo takoj, vročo in hrustljavo. Odlična je k miso juhi, z rižem in s kislo zelenjavo. Običajno k tempuri ponudimo naribano redkev, ki pomaga prebavljati olje.
■ gl.
tempura
Triki
Olje je praviloma primerno za cvrenje, ko vanj potisnemo ročaj lesene kuhalnice, pa se olje okoli njega zapeni. Podoben preizkus lahko opravimo s ščepcem soli.
Pojasnila
■ Beluš je sinonim za
navadni beluš (Asparagus officinalis), samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele.
■ Za tempuro je zelo pomembna voda. Najboljši sta filtrirana voda ali gazirana mineralna voda, ki naj bosta ledeno hladni. Najbolje, da tudi kotliček/posodo v kateri pripravljamo testo, položimo v večjo posodo z ledenimi kockami.
■ Po Japonski klasifikaciji ločimo 5 vrst sojine omake:
koikuchi (temna, predstavlja večino celotne produkcije),
usukuchi (svetla),
tamari, saishikomi in
shiro (bela). Japonska sojina omaka je prijetno blaga, kitajska je slankasta, indonezijska pa sladkasta.
Različice
Ideje
■ gl.
beluš (številne
ideje); japonska kuhinja (številne
ideje)
■ Ohlajeno jed lahko pogrejemo v pečici. Je odličen dodatek za na pico.
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
Zanimivosti
Cvrenje poznamo vsaj 300 let. Pri nas ga prvi zapiše Vodnik v svojih Kuharskih bukvah: (1799) "...kadar eno stvar v razbeljeni masti ali drugi masti zarumenimo, pravimo, da cremo ali ocremo. Ocrejo se piščeta, jajca, bezeg i.n.d..."
Reki
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrti šparglji po japonsko (izvirno:
asparagus tempura)
Christiana George, z bloga
The Tart Tart!
■ številni različni viri