Priprava
■ (če pire krompir že imamo, prve korake preskočimo) Krompir olupimo in narežemo na četrtine. Pristavimo ga v soljeni hladni vodi, zavremo in kuhamo kakih 25 minut. Da se zmehča.
■ Suho ponev ogrejemo. V njej opečemo rezine slanine. Opečene predenemo na papirnate kuhinjske brisače, da se odcedijo. Odcejeno slanino drobno sesekljamo.
■ Čili ali košček čilija razsemenimo in drobno sesekljamo. Mleko segrejemo skupaj z maslom pred koncem kuhanja krompirja.
■ Kuhan krompir odcedimo in pretlačimo skupaj z vročim mlekom; gl.
opozorila. Pireju primešamo sesekljano slanino, čili, sveže mleti poper in drobnjak. Po potrebi ga dosolimo, nazadnje pa ga ohladimo.
■ Sir narežemo na drobne kockice.
■ Ohlajenemu pireju primešamo jajce. Iz pireja oblikujemo cmočke velikosti orehov. V vsak cmoček vtisnemo po eno kockico sira.
■ Olje za cvrenje segrejemo.
■ Cmočke povaljamo v drobtinah. Po etapah jih polagamo v ogreto olje, v katerem jih na hitro zlato rumeno ocvremo. Ocvrte predenemo s penovko na papirnate kuhinjske brisače. Da se odcedijo.
■ POMAKA. Drobnjak drobno narežemo. in ga vmešamo v kislo smetano.
Serviranje
Še vroči
ocvrti krompirjevi cmočki s sirom in slanino se priležejo s pomako in s kozarcem hladnega piva. Cmočki so okusni tudi hladni. Le da je sicer stopljen sir v njih trd.
Nadomestek
■ Gavdo lahko nadomestimo z edamcem, grojerjem, trapistom, ementalcem ali z bohinjskim sirom. Cmočke po izvirni različici pripravimo s kačkavaljem.
■ Slanino lahko nadomestimo kakšnim sesekljanim zeliščem ali z zeliščno mešanico.
Nasveti
■ Najboljše sorte krompirja za kuhanje (abecedno; S=slovenska sorta): adora, agata, agria, ambition, anuschka, arinda, arizona, arrow, barcelona, bellarosa, bistra (S), carlingfor, carrera, catania, casablanca, colombo, concordia, cristina, cvetnik (S; tudi za solate), desiree, elfe, el mundo, essmee (voden), excellency, fabiola, fabula, franceline, frisia, jazzy, jelly, kennebec, kis kokra (S), kis mirna (S), kis mura (S), kis sora (S), kis vipava (S), kresnik (S; tudi za solate), lady christl, lusa, madeleline, manitou, marabel, maris bard, minerva, monte carlo, mozzart, musica, natascha, primura, pšata (S), ramos, red scarlet, red fantasy, riviera, romano, rudolph, sante, savanna, solara, sylvana, toscana, ulster sceptre in volare (voden).
■ Pri soljenju kuhanega krompirja velja preprosto pravilo: 9 g soli/1 l vode.
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana) olja z visoko točko dimljenja. To sta v prvi vrsti rumenikovo (260) in olivno olje (240). Odlična pa so tudi: sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230 °C).
Triki
Negativne učinke cvrenja izničimo, če ob ocvrtih jedeh uživamo živila, ki vsebujejo glutation. Največ ga je v avokadu, lubenicah, beluših, grenivkah, orehih,
kuhanemu krompirju v oblicah, jagodah, surovemu paradižniku, pomarančah, melonah, cvetači, brokoliju, breskvah, čebuli, surovemu korenčku in v špinači. Križnice (zelje, brstični ohrovt, cvetača, repa...) vsebujejo poleg glutationa tudi sulforafan in iberin, ki spodbujata nastajanje glutationa v telesu. Za njegov nastanek potrebujemo še vitamin C in selen.
Pojasnila
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Med najbolj pekoče uvrščamo
habanero, scotch bonnet in
tezpur. Feferoni, kakor jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30-40 % maščobe. Manjši hlebčki gavde tehtajo pribl. 450 g.
Različice
Ideje
■ gl.
krompir (številne
ideje)
■
Ocvrti krompirjevi cmočki s sirom in slanino so odlična ideja za porabo
krompirjevega pireja, ki nam ostane od kosila.
Opombe
Večina olja med cvrenjem ne prodre globoko v živilo. Zato ocvrta živila na hitro odcedimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Na hitro zato, da se ne ohladijo. Pa tudi zato, da na površini cvrtja ostane nekaj maščobe, ki da ocvrtim jedem tako svojstven okus.
Opozorila
■ Če je krompirjev pire premehak, ne moremo oblikovati cmočkov. A ne pozabimo, da pireju nazadnje primešamo jajce.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja zdravniki odsvetujejo. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb.
Zanimivosti
Kolumb krompirja sploh ni videl, saj ga na Karibih, kjer je pristal s svojimi ladjami, ni bilo. Z njim se je srečal šele Francisco Pizarro, ko je leta 1532 prišel do Peruja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrti krompirjevi cmočki s sirom in slanino (izvirno: loptice od krompira, sira i slanine)
Marija Petrović, z bloga
PALACHINKA (srb., angl.)
■ številni različni viri