Priprava
■ OCVRTI BUČKINI CVETOVI. Olje za cvrenje segrejemo na 160 stopinj; gl.
pojasnila.
■ Škrob stresemo v kotliček, v katerem mu med mešanjem z jedilnimi paličicami (gl.
pojasnila) postopoma prilijemo ledeno hladno vodo.
■ V skodelici zmešamo moko in sol, nato pa z mešanico potresemo bučkine cvetove; gl. nasveti. Zatem jih pomakamo v škrobno mešanico in zlato rumeno ocvremo v segretem olju. Ocvrte dobro odcedimo.
Serviranje
Ocvrti bučkini cvetovi so preprosta, a okusna in hrustljava topla predjed ali priloga. K jedi se podajo hrustljavo
ocvrti žajbljevi lističi v pivskem testu.
Izboljšanje
■ Testu lahko primešamo jajce, a nekoliko zmanjšamo količno tekočine. V skodelici zmešamo suhe sestavine, v drugi pa ledeno hladno vodo z blago razžvrkljanim jajcem. Slednjim primešamo suhe sestavine, a ne potrebujemo povsem gladkega testa.
■ Jedi v tempuri dobijo poseben okus, če olju za cvrenje primešamo 10 % sezamovega olja.
Nasveti
■ Bučne cvetove nežno razpremo in odstranimo grenak prašnik pri moških oz. pestič pri ženskih cvetovih. Pogosto prekrit s cvetnim prahom. Nežno (!) ga sukamo, da se odlepi. S cvetov nazadnje odstranimo morebitno umazanijo z vlažno papirnato brisačo. Gl. tudi
pojasnila.
■ Za tempuro je zelo pomembna voda. Najboljši sta filtrirana voda ali gazirana mineralna voda, ki naj bosta ledeno hladni. Najbolje, da tudi kotliček/posodo v kateri pripravljamo testo, položimo v večjo posodo z ledenimi kockami.
Ocvrti bučkini cvetovi; foto TASTEMADE
Pojasnila
■ V kuhinji uporabljamo moške bučkine cvetove iz katerih se ne razvije plod. Prepoznamo jih po rasti na dolgih pecljih. Za razliko od ženskih, ki zrastejo na majhnih bučkah. Uporabimo pa tudi ženske, po navdi, ko bučke porabimo za drugo jed. Gl. tudi
nasveti.
■ Jedilni škrob je pri nas bolj znan pod blagovno znamko
Gustin. Če jedilni škrob z vodo zmešamo z jedilnimi paličicami, v mešanici ostanejo koščki, ki med cvrenjem postanejo hrustljavi.
■ Cvrenje je ena od sedmih
osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo ocvremo v večji količini maščobe. Kakovost ocvrtega živila je odvisna od kakovosti maščobe in njene pravšnje temperature. Cvrenje v sodobni zdravi kuhinji odsvetujejo; gl.
opozorila.
■ Temperatura olja je zelo pomembna. Najboljša je 160 °C. Živilo, ki ga položimo v olje, pade na dno posode, vendar se takoj dvigne na površje. Če ostane na dnu, je olje prehladno, če se ne potopi, pa prevroče.
Različice
Ideje
Opombe
Iz moškega bučkinega cveta se ne razvije plod, zato za jedi s cvetovi uporabljamo prav te. Seveda pa so posebna poslastica ženski cvetovi, z mladim, komaj nekaj centimetrov dolgim plodom.
Opozorila
Cvrenje uvrščamo med najmanj zdrave načine termične obdelave živil. Če pa že cvremo, vsaj ne varčujmo z oljem, vedno uporabimo svežega; gl. tudi
pojasnila.
Viri
■ dopolnjen recept
ocvrti bučkini cvetovi, Ana Ugarković, Nova TV
■ številni različni viri