Priprava
■ OCVRTE SARDELE PO ITALIJANSKO (
VIDEO filiranja in paniranja). Sardele (ali druge drobne morske ribe) očistimo in filiramo, kakor je prikazano na videu. Očiščene ponavadi le obrišemo s papirnatimi brisačami.
■ Drobtine stresemo na večji plitev krožnik. Jajca nekoliko stepemo v skledici ali jušnem krožniku.
Sardine sodijo med mastne ribe. Klub temu so zelo priljubljene zaradi okusnega mesa in nizke cene. Pazimo, da jih ne presušimo s predolgim cvrenjem (!).
■ 2 klasična črna pekača obložimo s papirnatimi brisačami. Enega z 2 plastema.
■ V večji, globlji ponvi segrejemo olje. Razprto ribico primemo za rep. Pomočimo jo v jajca, nekoliko odcedimo in povaljamo po drobtinah. Panirano sardelo položimo v pekač z 1 plastjo brisač. Podobno pripravimo še druge.
■ V segreto olje položimo toliko ribic, da je med njimi zadosti prostora. Pa da pretirano ne ohladimo segretega olja. Cvremo jih 1–2 minuti, glede na velikost. Tedaj jih obrnemo in ocvremo še po drugi strani. Da so zlato rumene.
■ Ocvrte sardele pobiramo s penovko. Na njej jih nekoliko odcedimo in v 1 plasti preložimo v pekač z 2 plastema brisač.
■ Podobno ocvremo in odcedimo še preostale.
Serviranje
Najbolje, da
ocvrte sardele po italijansko prinašamo na mizo sproti. Takoj, ko se nekoliko odcedijo. Potresemo jih s soljo ali s solnim cvetom. Zraven ponudimo kak krhelj limone in hrustljav kruh. Če jed postrežemo kot samostojno, zraven ponudimo katero od številnih različic
paradižnikove ali
krompirjeve solate.
Sorodni recepti
Ocvrte sardele po italijansko
Kuharski leksikon
■
Sardela ali sardina (
Engraulis encrasicolus) je plava morska riba z okusnim, lahko prebavljivim mesom. Zraste do 25 cm, tehta pa do 80 g; povprečna teža je pribl. 30 g. Ima modro srebrn hrbet ter belo srebrna boka in trebuh. Sardela sodi med najcenejše sveže ribe, kljub temu pa je za številne gurmane
kraljica rib.
Sardele so najbolj okusne ocvrte, pečene (na žaru ali v pečici) in marinirane.
■
Sardele so najokusnejše jeseni, ko so nekoliko bolj mastne. Sveže sardele imajo čvrst trup srebrne barve, brez sledi krvi, bistre oči in prijeten vonj po morju. Sardele vedno le iztrebimo in zbrišemo s papirnatimi brisačami; s pranjem bi jih zmehčali. Pozorno odstranimo kri iz trebušne votline, ki med termično obdelavo postane grenka.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230). Optimalna temperatura olja pri cvrenju je ponavadi 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava. Ali pa v olje stresemo ščep drobtin ali soli, ki morajo takoj zacvrčati. Živila pred cvrenjem dobro posušimo. Sicer se na površini med cvrenjem zbirajo vodni hlapi, ki zavirajo nastajanje hrustljave skorjice.
Stari Dalmatinci pravijo, da za malico (marenda) ni boljše ribe, kot so zarana ujete sardele na žaru (gradela). Za kosilo so že prestara.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrte sardele po italijansko (izvirno:
Italian fried anchovies)
Vittoria Caterina Giachi, z bloga
VITTORIA (angl., it.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup kuharic
Vittorie Caterine Giachi
Vittoria Caterina Giachi