Priprava
■ OCVRTE SARDELE. Sardele očistimo in jih temeljito posušimo. Olje segrejemo v globlji ponvi.
■ Sardele povaljamo po moki, odvečno moko sproti otresemo. Pomokane polagamo v vroče olje, v katerem jih cvremo po nekaj minut po vsaki strani. Ocvrte sardele predenemo v cedilo, obloženo s papirnato kuhinjsko brisačo. Da se odcedi odvečna maščoba.
■ Peteršilj drobno sesekljamo (uredniku se zdi odvečen dodatek). Odcejene sardelice potresemo z malo soli in s sesekljanim peteršiljem.
Serviranje
Ocvrte sardele ponudimo z limoninimi krhlji, s svežim belim kruhom in s kozarcem rdečega vina. Kruh lahko nadomestimo s kakšno različico
krompirjeve solate, k jedi pa lahko ponudimo tudi paradižnike.
Nasveti
■ Sardine so mastne ribe, kljub temu pa pri cvrenju v ponvi ne smemo varčevati z maščobo. V njej morajo resnično plavati, le v tem primeru so hitro ocvrte in okusne.
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana, ne ekstra deviška) olja z visoko točko dimljenja, to sta predvsem rumenikovo (260) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (ghee; vsi 230 °C).
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje.
Triki
■ Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato povsem svežemu olju pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.
■ Negativne učinke cvrenja deloma izničimo, če ob ocvrtih jedeh uživamo živila, ki vsebujejo glutation. Največ ga je v avokadu, lubenicah, beluših, grenivkah, orehih,
kuhanemu krompirju v oblicah, jagodah, surovemu paradižniku, pomarančah, melonah, cvetači, brokoliju, breskvah, čebuli, surovemu korenčku in v špinači. Križnice (zelje, brstični ohrovt, cvetača, repa...) vsebujejo poleg glutationa tudi sulforafan in iberin, ki spodbujata nastajanje glutationa v telesu. Za njegov nastanek potrebujemo še vitamin C in selen.
Ocvrte sardele
Pojasnila
■ Sardela ali sardina je plava morska riba z okusnim, lahko prebavljivim mesom. Zraste do 25 cm, tehta pa do 80 g; povprečna teža je pribl. 30 g. Ima modro srebrn hrbet ter belo srebrna boka in trebuh. Sardela sodi med najcenejše sveže ribe, kljub temu pa je za številne gurmane
kraljica rib. Sardele so najokusnejše jeseni, ko so nekoliko bolj mastne. Sveže sardele imajo čvrst trup srebrne barve, brez sledi krvi, bistre oči in prijeten vonj po morju. Vedno jih le iztrebimo in zbrišemo s papirnatimi brisačami. S pranjem bi jih zmehčali. Pozorno odstranimo kri iz trebušne votline, ki med termično obdelavo postane grenka.
■ Živila pred cvrenjem dobro posušimo. Sicer se na površini med cvrenjem zbirajo vodni hlapi, ki zavirajo nastajanje hrustljave skorjice.
Različice
Ideje
gl.
sardela (številne
ideje)
Opombe
■ Sardina je po Slovarju slovenskega knjižnega jezika sardela konzervirana v olju. Po mnenju strokovnjakov iz Delamarisa je sardina toplotno obdelana sardela. V novejšem času pa je sardina preprosto sinonim za sardelo.
■ Sodobne stiskalnice olivnega olja se razlikujejo tudi po upravljanju odpadkov. Koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Zanimivosti
Ulov sardin je v Jadranu trikrat večji kot ulov vseh drugih rib skupaj.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrte sardele (izvirno:
frigane srdele)
Karmele Karlović, z bloga
kuhaOna (hrv.)
■ številni različni viri