Priprava
■ OCVRTA JABOLKA Z DROŽMI - TESTO. Vse sestavine stepemo v gladko, gosto testo. Nekoliko gostejše kot za palačinke.
■ Olje za cvrenje počasi segrejemo. A ne preveč, iz segretega se ne sme kaditi (!).
■ Prvo jabolko olupimo in izpeškamo. Izpeškanega narežemo na kolesca, debela pribl. 5 mm.
Ocvrta jabolka so odlična priložnost, da porabimo višek droži.
■ Prvo kolesce jabolka potopimo v testo, da ga v celoti obda. Testo nekoliko odcedimo, jabolko pa položimo v segreto olje. Dodamo še toliko jabolk, da se v posodi ne dotikajo. In da ne ohladimo olja. Jabolka cvremo nekaj minut.
■ Jabolka obrnemo. Med nadaljnjim cvrenjem jabolka še nekajkrat obrnemo. Da se nekoliko (!) zmehčajo.
Pomarančni sladkor nadomestimo z enako količino sladkorja in z naribano lupinico ekološke pomaranče. Osladimo pa ocvrta jabolka pred serviranjem.
■ Ocvrta jabolka s penovko nekoliko odcedimo. Odcejena preložimo na papirnate brisače. Da se odcedijo. Podobno narežemo, paniramo in ocvremo tudi drugo jabolko.
Serviranje
Najboljša so topla
ocvrta jabolka z drožmi ali
jabolka v šlafroku. Lahko jih potresemo s sladkorjem (v prahu). Še bolje, če jih ponudimo s kakšno domačo sadno omako. Ali / in s po kepico sladoleda.
Ocvrta jabolka
Sorodni recepti
■ Med številnimi sladicami z jabolki naštejmo le nekaj najbolj značilnih:
jabolčna lazanja,
jabolčna potica z rozinami,
jabolčni kolač,
jabolčna pita,
jabolčni kompot,
jabolčni narastek,
jabolčni zavitek,
ocvrta jabolka,
palačinke z jabolki in
pita s karameliziranimi jabolki.
■ Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230).
Kuharski leksikon
■
Najbolj uveljavljene sorte jabolk delimo po času dozorevanja na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr. elstar, gala), jesenske sorte (npr. jonagold,
mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Jabolka so nasitna po zaslugi pektina. Vlaknine, ki ostaja v želodcu dalj časa in tako povečuje občutek sitosti. Hkrati omogoča, da črevesje bolje vsrka hranilne snovi.
■
Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje. Lahko ga kombiniramo z muškatnim oreščkom. Od kakovosti cimeta je odvisno, kako dišeča so naša ocvrta jabolka.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230). Optimalna temperatura olja pri cvrenju je po navadi 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava.
Kakovostna jabolka, glavna surovina za ocvrta jabolka
Opozorila
■ Jabolka vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov med vsem sadjem. 99 % vzorcev je bilo pozitivnih vsaj na en pesticid. Zato jabolka praviloma lupimo. Olupljeno jabolko vsebuje povsem enako količino vitamina C kakor neolupljeno.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrta jabolka z drožmi ali
jabolka v šlafroku (izvirno:
fried apples; mele fritte; pohane jabuke)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl. it, hrv.)
■ številni različni {{viri}