Priprava
■ Vzporedno spečemo katero od številnih (preprostih) različic
ploščatega kruha. Ali pa k jedi ponudimo kakšen domač, hrustljav (drožast) kruh.
■ ZAČINJENI MED. Medu primešamo sveže strti poper in osmukani timijan.
■ ČEŠNJEVCI V SOLATI. Češnjevce očistimo, očiščene pa razpolovimo. V skledici jim primešamo žlico olja, baziliko in ščep soli.
■ Limono olupimo na tanke, ozke rezance. Jajce razžvrkljamo v jušnem krožniku. V drug krožnik stresemo drobtine.
■ Feto narežemo na rezine, ki jih posušimo na papirnati brisači. Prvo rezino fete pomočimo v jajce in odcedimo vsega odvečnega. Nato sir obdamo z drobtinami, ki jih blago pritisnemo na površino. Podobno paniramo toliko rezin sira, kolikor jih gre naenkrat v ponev.
■ V veliki ponvi segrejemo 3 žlice olja pri srednji temperaturi. Limonove lupinice stresemo na olje. Pražimo jih 30–60 sekund, potem pa jih poberemo iz ponve. Dodamo panirano feto, ki jo cvremo/pečemo 2–3 minute po vsaki strani; gl.
opombe. Da se zlato rjavo obarva in hrustljavo ocvre/zapeče. Podobno paniramo in ocvremo ves sir; če je potrebno, po prvi etapi ponev očistimo in ponovimo vajo z oljem in z limonovo lupinico.
Serviranje
Vroča
ocvrta feta s poprovim medom in češnjevci v solati mora sproti na mizo. Feto pokapljamo z začinjenim medom, zraven pa ponudimo češnjevce. Po jedi potresemo opečeno limonovo lupinico, sveže strti poper in timijan.
Nadomestek
■ Panko drobtine lahko nadomestimo s klasičnimi drobtinami. Na račun nekaj kakovosti.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Uporabljajmo nefiltriran med, ki v nobenem trenutku pridelave ne preseže temperature 48 stopinj.
■
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo in z limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Nasveti
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Pojasnila
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa. Gl.
opozorila.
■ Panko so japonske drobtine, iz kruha brez skorje. Vpijajo manj maščobe, so bolj hrustljave, takšne pa ostanejo še nekaj časa po koncu termične obdelave. Naprodaj so tudi pri nas.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Različice
Ideje
gl.
med (številne
ideje)
Opombe
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob, hkrati pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe, ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zanimivosti
Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ocvrta feta s poprovim medom in češnjevci v solati (izvirno:
pan-fried feta with peppered honey)
Tieghan Gerard, z bloga
half baked HARVEST
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Tieghan Gerard
Tieghan Gerard