Predpriprava
■ OCVIRKOVA POTICA - KVASEC. V skodelici zmešamo zdrobljen kvas, žličko sladkorja in 2 žlici moke; vse vzamemo od zapisanih količin. Prilijemo toliko mlačnega mleka, da dobimo gosto testo, ki ga pokrijemo, potem pa ga na toplem pustimo vzhajati 10 minut; gl.
opombe.
Kdor nima izkušenj s pripravo potice, naj vsaj preleti zanimive rubrike v članku Potica. Gl. tudi »Opozorila« glede čemaža.
■
KVAŠENO TESTO. V veliko skledo presejemo moko. Ob strani stresemo sol, na sredi pa naredimo jamico, v katero nalijemo kvasec in preostalo mlačno mleko. Ugnetemo gosto kvašeno testo, ki ga pokrijemo in na toplem pustimo vzhajati približno 60 minut.
Priprava
■ Ocvirke pristavimo in segrejemo, potem pa jih odstavimo in ohladimo do mlačnega. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Polsuho klobaso zrežemo na kockice. Model za potico namažemo z maslom.
HLADNA POTICA, način priprave potic, brez tveganja, da bo šlo kaj narobe.
■ Vzhajano testo razvaljamo na pomokani delovni površini. Premažemo ga s kislo smetano ter potresemo z mlačnimi ocvirki in z nakockano klobaso. Nadevano testo zvijemo in ga položimo v pomaslen model. Pokrijemo ga s prtom in ga pustimo vzhajati pribl. 20 minut. Vzhajano testo po vrhu namažemo z blago razžvrkljanim jajcem. Model potisnemo v segreto pečico. Ko se testo po vrhu rumeno obarva, temperaturo v pečici znižamo na 175 stopinj, potico pa spečemo do konca.
Serviranje
Pečeno potico zvrnemo na kuhinjsko desko. Narežemo in ponudimo lahko še toplo, sicer pa jo pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo ali s prtom in jo ohladimo.
Ocvirkova potica ali ocvirkovka se prileže s kakšno solato. Ponudimo jo za zajtrk ali za malico, pa tudi kot prigrizek h kozarcu vina. Potice so tudi praznične jedi. Zlasti za veliko noč, božič in silvestrovo, pa tudi za martinovo.
Nadomestek
■ Ekološko pridelana moka oz. zdrob ne vsebujeta ostankov kemikalij. Vsebujeta pa tudi več rudnin. Polnovredna moka vsebuje kakovostne sestavine žitne ovojnice, ki jih v prečiščeni (rafinirani) beli moki ni. Gl. tudi
opombe, opozorila.
■ Svež kvas, ki ga v hladilniku lahko hranimo le nekaj dni, lahko nadomestimo s trajnejšim suhim kvasom. Ki se v shrambi obdrži do 18 mesecev. Vrečka suhega kvasa je enakovredna kocki kvasa (42 g).
Izboljšanje
Ocvirkova potica je okusnejša, če jo pripravimo s kakvostnimi
domačimi ocvirki (gl.
izboljšanje).
Nasveti
■ Vse sestavine za kvašeno testo segrejemo na sobno temperaturo pred pripravo. Najbolje, da jih iz hladilnika vzamemo uro pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27. Nikakor pa ne sme pasti pod 20 stopinj. In ne pozabimo: brez prepiha!
Ocvirkova potica ali ocvirkovca
■ Kadar pripravljamo kvašeno testo z ročnim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevajmo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega, najboljša je segreta na 35 do 40 stopinj. Kadar je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo, prevroča tekočina pa jih uniči.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke. Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oz. rahlejša.
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne. In tako formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
■ Idealno razmerje med težo testa in nadeva je 1: 1, v praksi pa je teža testa nekoliko večja, ker debelejše okrajke običajno porežemo. Pri bogatejših poticah se razmerje nagne nekoliko v korist nadeva.
■ Potica po vrhu med pečenjem poči ali celo zacveti, če je premalo vzhajala.
Različice
Ideje
■ gl.
kvašeno testo (številne
ideje); ocvirki (številne
ideje)
■ Izjemno preprost način priprave kvašenega testa oziroma potice je
hladna potica, pri kateri potrebujemo le nekaj več časa.
Opombe
■ Za pripravo kvašenega testa uporabljamo moko tip 400 ali 500.
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Gl. tudi
nadomestek.
■ Pravilno vzhajan kvasec je penast, diši pa po kislem in alkoholu.
■ Večina receptov vsebuje sestavine za 1 okroglo potico (24 cm) ali 2 pravokotni potici (pribl. 28 cm). Potica pred pečenjem ne sme presegati treh četrtin višine modela.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila; gl.
nadomestek.
■ Ocvirki vsebujejo veliko škodljivega holesterola.
■ gl.
napake pri potici
Zanimivosti
Domnevno obstaja približno 120 vrst potic (tudi glede na vrsto testa) in najmanj 50 vrst nadevov.
Viri
■ dopolnjen recept
ocvirkova potica ali
ocvirkovca,
Mira Klopčič za Gurmana
■ številni različni viri