Priprava
■ OBLATI S KARAMELOM IN OREHI – NADEV. Orehe blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici. Kakih 15 minut pri 180 stopinjah. Opečene ohladimo, ohlajene pa zmeljemo.
Kdor ni vešč priprave karamela, naj prebere »opozorila«. »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja sladice. Vsaj nekaj ur, še bolje, čez noč.
■ Mleko segrejemo. Kekse zmeljemo v piškotne drobtine.
■ Sladkor stresemo v posodo z debelim in svetlim dnom. Segrevamo ga pri srednji temperaturi, da se stopi in karamelizira. Če dosežemo bakreno barvo, preden se ves sladkor stopi, posodo odstavimo. Mešamo, da se stopi še preostali sladkor.
■ Karamel previdno (!) zalijemo z mlekom. Posodo znova pristavimo in segrevamo, da se karamel stopi. Med občasnim mešanjem.
■ Dodamo nakockano belo čokolado in nakockano hladno maslo. Mešamo, da se oboje stopi. Stopljeno mešanico odstavimo.
■ Vmešamo mlete orehe in piškotne drobtine. Nadev hladimo 10–15 minut.
Oblatov nikoli ne nadevamo z vročim nadevom. Ker se takoj zmehčajo, da izgubimo priljubljeno hrustljavost. Nadev se ne sme ohladiti, ker ga ni mogoče mazati.
■ NADEVANJE. Mlačen do skoraj topel nadev razdelimo na 4 podobno težke dele.
■ Prvi list oblatov enakomerno premažemo z 1/4 nadeva. Nanj položimo drugi list, ki ga premažemo podobno. Premazanega blago pritisnemo s prsti, da se nadev lepše razporedi in zlepi. Podobno zlepimo še preostale oblate in nadev.
■ Zloženko pokrijemo s peki papirjem. Enakomerno jo obtežimo, npr. z večjo in težjo kuhinjsko desko. Z obtežitvijo ne pretiravamo.
■ Nadevane oblate preložimo v hladilnik vsaj za nekaj ur. Še bolje, čez noč.
Serviranje
Dobro ohlajene oblate narežemo z ostrim nožem. Na kocke, rezine ali na rombe.
Oblati s karamelom in orehi so zelo sladek desert. H kateremu ponudimo hladno vodo.
Sorodni recepti
Oblati s karamelom in orehi
Kuharski leksikon
■
Z daljšim praženjem sladkorja karamel dobiva temnejšo barvo in izrazitejši okus. V vsaki fazi karameliziranja dobimo različno barvo in okus: svetel (
light), srednje teman (
medium), teman (
dark) in skoraj prežgani. Do želene stopnje karamela pridemo le z vajo. Vsekakor pa budno spremljamo, kaj se dogaja v posodi. Pretemen karamel postane grenek in neuporaben.
Ščepec soli v karamelu uravnoteži okuse in ublaži sladkobo. Obenem mu da drugačen, popoln okus.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane. Znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g
■
Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Oblati s karamelom in orehi
Opozorila
■
Pri pripravi karamela smo zelo pazljivi (!), saj imamo opravka z zelo vročo zmesjo, ki se lahko boleče zalepi na kožo. Še posebej pazljivi smo tedaj, ko vročemu karamelu primešamo tekočino ali/in druge sestavine. Zato karamel pripravljamo v visoki kozici, da med prilivanjem tekočine ne skipi iz posode. Otroke pa stran od štedilnika.
Posamezni proizvajalci bele čokolade kakavovo maslo nadomeščajo s cenejšimi rastlinskimi maščobami. Ki vsebujejo več škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
■ Oblatov nikoli ne nadevamo z vročim nadevom. Ker se takoj zmehčajo, da izgubimo priljubljeno hrustljavost. Nadev se ne sme ohladiti, ker ga ni mogoče mazati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
oblati s karamelom in orehi (izvirno:
karamel oblande sa orasima)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović