Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Naravno obarvana jajca za pirhe

    Naravno obarvana jajca za pirhe po testu v Nedelovi prilogi Odprta kuhinja. Brez goljufanja pri fotografiranju (filtri ipd.), z rjavimi in z optimalno kuhanimi jajci.
    5.00 1 št. oseb: Neznano ni podatka zahtevnost: (5.00; 1 ocena) 23. februar 2023 št. ogledov: 160
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Odprta kuhinja, Nedelo
    Receptov: 15637
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • jajca
    • kis
    • soda bikarbona
    • sol

    Predpriprava

    ■ NARAVNO OBARVANA JAJCA ZA PIRHE. Jajca segrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo 30–60 minut pred pripravo.
    ■ Jajca operemo z ekološkim čistilnim sredstvom za posodo in zdrgnemo z grobo gobico. Da odstranimo voskasti zaščitni sloj. Če je na lupinici kak žig, ga odstranimo s pomočjo vate in svetlega kisa.

    Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na hranilno vrednost jajc.


    ■ Jajca zložimo v posodo. Prilijemo toliko hladne vode, da sega dober centimeter čeznje. Pristavimo.
    ■ Ko voda zavre, posodo odstavimo in pokrijemo. Jajca pustimo v kropu 12 minut (M) oziroma kako minuto dlje za velika (L).


    Naravno obarvana jajca za pirhe

    Priprava

    Modra, tirkizna, Z1, / RDEČE ZELJE. Naberemo rdeče zelje, lahko tudi grde zunanje liste z vrta. Zelje operemo, odcedimo in grobo sesekljamo. Stresemo ga v lonec (20 cm), da sega pribl. 10 cm visoko. Prilijemo 5 dl hladne vode, 1 žlico kisa in 1 žlico soli. Zavremo in kuhamo kakih 15 minut. Vodo precedimo v manjši lonec. Vanjo zložimo trdo kuhana jajca za 2 uri. Obarvajo se povsem enakomerno (Z1).
    Nežno tirkizna. Precejeni vodi Z1 dodamo 1 žlico sode bikarbone. Jajca namakamo čez noč.
    Rumena, oranžna, K, K1, P + K / KURKUMA. Jajca skuhamo po navodilu iz predpriprave. Le da dodamo po 1 zvrhano žličko kurkume na vsak deciliter vode. Za K kuhana jajca ohladimo na papirnati brisači. Za K1 jajca nekaj ur namakamo v obarvani vodi, v kateri so skuhana. Ohlajene, odcejene pirhe v obeh primerih zbrišemo s papirnato brisačo.

    Z naravnimi barvili obarvana jajca posušimo. S posušenih obrišemo ostanke barvil s krpo. Potreba se najpogosteje pokaže, ko uporabimo kurkumo.


    Zelena, Z + K / RDEČE ZELJE S KURKUMO. Precejeni tekočini od Z1 primešamo zvrhano žlico kurkume. V mešanico potopimo še vroča, trdo kuhana jajca za 60 minut. Ohlajene, odcejene pirhe zbrišemo s papirnato brisačo.
    Oranžno rjava, P1, P2 / RDEČA PESA. Niti rdeča niti vijolična. Ni vredno časa in truda. Jajca skuhamo v mešanici bio pesinega soka (98 % izvlečka rdeče pese), žlice kisa in žlice soli skuhamo jajca. Rezultat je P1. Tega dobimo ceneje, če jajca skuhamo v čebulnih lupinah. Če mešanici dodamo žlico kurkume, dobimo nekoliko svetlejše oranžno rjave pirhe (P+K).
    Antracitno siva, črna, R1, R2 / TEMNI ROŽLIN. Uporabljen je v specializirani trgovini kupljen temni rožlin (Alcea rosea Nigra). Za antracitno sivo (R1) jajca skuhamo v vodi s cvetovi rastline. Iz vode jih vzamemo po 12 minutah. Za skoraj črno (R2) jajca po kuhanju namakamo v vodi s cvetovi 2 uri. Barva za belokranjske pisanice.

    Vsebnost hranilnih snovi v jajcih je odvisna od hranilnih snovi v krmnem obroku kokoši. Eno jajce (pribl. 58 g) vsebuje v povprečju 78 kalorij.


    Roza, škrlatna, C1, C2 / KOŠENILJKA. Za prgišče kaparjev namočimo v vročo vodo. Vanjo položimo kuhana jajca za 60 minut. Rezultat je bledo vijoličasta barva s temnimi sledmi, kjer se jajca med obračanjem dotaknejo žuželk v vodi (C1). Drugo polovico kaparjev stremo v možnarju. Kuhana jajca namakamo brez obračanja več ur. Dobimo barvo med teranom in aronijo (C2).
    KV, rjava / KAVA. Brez ustreznih rezultatov.
    Temno vijoličasta, T, T2 / TERAN. Čudovito naravno barvilo, ki poleg barve na lupini pusti tudi srebrne lesketajoče se pikice. Teran zavremo, odstavimo in vanj položimo jajca. Posodo pokrijemo za 12 minut. Tako dobimo barvo T. Če jajca pustimo v teranu 10 minut dlje, dobimo barvo T2. Podoben učinek dobimo, če trdo kuhana jajca namakamo v hladnem teranu čez noč.

    Naravno obarvana jajca za pirhe izgubijo kak odtenek barve le na poti od fotografije do stiskane edicije.


    Oranžna, RP, RP2 / MLETA RDEČA PAPRIKA. Na 1 dl vode  dodamo 1 žlico mlete paprike in 1 žličko kisa. V mešanici skuhamo jajca kot je zapisano v predpripravi. Na ohlajenih jajcih zažari sicer prosojna, a topla oranžna barva. Daljše namakanje je dalo slabše rezultate.
    Nežno kostanjeva, AR, AR1 / ARONIJA. Jajca skuhamo v čaju aronije (1 vrečka / 1 dl vode), gl. predpriprava. Rezultat je barva AR. Ko se jajca in čaj ohladita, jajca namočimo za nekaj ur. Za AR1.

    Sorodni recepti

    Kuharski leksikon

    Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. naravno obarvana jajca za pirhe so bila testirana z jajci M.

    Jajce je eno redkih živil, ki med kuhanjem (zaradi lupine) zadrži vse hranilne snovi. Te se med pečenjem izgubijo.


    Jajca kupujemo za sproti, saj so lahko dostopna, najboljša pa so sveža. Pri nakupu preverimo, če so cela in brez vidne umazanije. Poškodovana jajca predstavljajo določeno tveganje, umazanih pa ne smemo prati. Zaradi pozorne lupine obstaja možnost onesnaženja vsebine.

    Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kg krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300-325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.


    Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki z Univerz Sheffield in Warwick so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.

    Viri

    ■ recept / test naravno obarvana jajca za pirhe (izvirno: Test: Kako se za barvanje pirhov obnesejo naravna barvila) Karina Cunder Reščič, Mateja Delakorda, Odprta kuhinja, priloga Nedela
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletno naročilo digitalne ali/in tiskane izdaje Nedela
     

    Sorodni recepti

    Jajčna omleta
    Jajčna omleta je priljubljena jajčna jed iz dveh sestavin, iz jajc in malo masla. Kdor se nauči pripraviti tole ...
    (5.00; 4 ocene)
    Velikonočni pirhi obarvani s čajem
    Velikonočni pirhi obarvani s čajem sodijo med priljubljene naravno obarvane. Tudi z ornamenti rastlinic: z vršički ...
    (5.00; 2 oceni)
    Indigo modri marmorirani pirhi
    Indigo modri marmorirani pirhi so videti za pripravo precej zahtevnejši kot so v resnici. Samo voda in nekaj kapljic ...
    (5.00; 6 ocen)
    Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika
    Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika nam omogoči, da pripravimo zelo barvite pirhe zelo preprosto in zelo ...
    (5.00; 3 ocene)
    Prepeličja jajca v sojini omaki
    Avtorica obljublja, da so prepeličja jajca v sojini omaki nebeškega okusa. Zaradi nežne marinade s kakovostno sojino ...
    (5.00; 1 ocena)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.760 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani