Priprava
■ Paprike spečemo na žaru (boljša izbira) ali v pečici. Paprike pred pečenjem temeljito obrišemo oz. posušimo. Da se lepše spečejo in jih lažje olupimo. Lahko pa uporabimo že pečene. Iz zamrzovalnika ali iz kozarca. Razlika v okusu ni opazna.
■ Pečene paprike narežemo na večje koščke. Stresemo jih v multipraktik ali blender. Datelj izpeškamo in položimo na paprike. Dodamo vse druge sestavine in vse skupaj zmiksamo v gladek namaz. Ali do teksture po svojem okusu.
»Čas priprave« ne vključuje časa pečenja in čiščenja paprik.
■ POSIP. Orehe grobo sesekljamo. Peteršilj sesekljamo.
Serviranje
Namaz iz pečenih paprik in orehov, muhammara ponudimo z izbranim
kruhom, s
krušnim pecivom, s kakim
ploščatim kruhom, z
opečenimi kruhki ali/in s
hrustljavčki (krekerji). Pikantni namazi so tudi sestavina številnih (obloženih) kruhkov, kanapejev, sendvičev ipd. Če ponudimo več različnih namazov in ustrezno spremljavo, lahko priredimo eno luštno družabno srečanje.
Na naslovni fotografiji sta še pesin namaz z belim fižolom in jogurtov namaz s feto, špinačo in orehi, po grško, istih avtorjev
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Namaze delimo na pikantne, pekoče in sladke. Med pikantnimi so najpogostejše paštete in terine. Med namaze uvrščamo tudi številne mehke sire. Med sladkimi namazi so najbolj zastopane marmelade oz. džemi. Pa tudi številne kreme, ki jih mažemo na torte in druge sladice.
Namaz lahko zgostimo s povečano količino mandljeve moke. Gladkost dobimo z dodatkom sezamove paste, olja ali limonovega soka.
■ Poznamo več kot dvesto (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. Ko paprike spečemo na žaru, okrepimo njihovo naravno sladkost. Rdeče paprike vsebujejo likopen, ki jim daje intenzivno rdečo barvo. Je pa tudi eden najmočnejših antioksidantov.
Sezamovo pasto lahko nadomestimo z ekstra deviškim oljčnim oljem. Pri različici za otroke izločimo kajenski poper.
■
Improvizirajmo. Paprike najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, čebulo*, česnom*, čiliji, ingverjem, kaprami, kisom*, koriandrom, kumino, limonami (s sokom, lupinico), lovorovimi listi, majaronom, mleto rdečo papriko, oljem* (zlasti z olivnim*), origanom, peteršiljem*, timijanom ali/in z žafranom.
■
Sezamova pasta (
tahini; domača različica) je zmiksana mešanica prepraženih sezamovih semen in ekstra deviškega olivnega olja. Okus sezama se med praženjem opazno okrepi.
■ Okus rimske kumine (
Cuminum cyminum, tudi kumin, orientalska kumina) se bistveno razlikuje od okusa nam bolj znane kumine (
Carum carvi).
Opozorila
Pri nakupu izbiramo paprike s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. Pozorni smo tudi na sveže odrezane peclje.
Viri
■ preveden in preveden in dopolnjen recept
namaz iz pečenih paprik in orehov, muhammara (izvirno:
muhammara)
Luise Vindahl & David Frenkiel, z bloga
green kitchen stories.
■ številni različni viri
spletne povezave
spletni nakup kuharic
Luise Vindahl & Davida Frenkiela
Luise Vindahl & David Frenkiel z otrokoma