Priprava
Serviranje
Dobro ohlajeno sladko potico potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo. Potica je klasično pecivo za velikonočne, božične in novoletne praznike, pa tudi za martinovo in za pusta. K sladki potici ponudimo čaj, kompot ali sadni sok, k slani pa kozarec vina ali piva. Najboljši recept za sladko ocvirkovko.
Najboljši recept za sladko ocvirkovko
Nadomestek
■ Najboljši recept za sladko ocvirkovko nam omogoča, da zapisano testo lahko nadomestimo s kakšno drugo različico
kvašenega testa za potico. Tudi iz ajdove, koruzne, polnovredne ali ržene moke.
■ Maslo za premaz lahko nadomestimo s svinjsko mastjo.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Doma zmleto moko za potico obvezno presejemo, otrobe pa pojemo z jogurtom ali pa jih primešamo testu za
kruh. Nakup dragega mlinčka je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Najboljši recept za sladko ocvirkovko lahko s sveže mleto moko še izboljšamo.
Nasveti
■ Količina nadeva je praviloma enaka teži testa. To npr. pomeni, da vzamemo enako količino moke in orehov. Za bogatejše potice količino orehov povečamo, hkrati pa lahko zmanjšamo količino moke. Količina testa pa je lahko tudi za 100 g večja. Toliko je ponavadi obrezkov odebeljenega roba testa po valjanju. Ponekod pečejo lažjo in cenejšo orehovo potico. Pri njej je razmerje med testom in nadevom 2 : 1. Z razmerjem 3 : 1 pa dosežemo, da je v testu le tanka rjava črta.
■ Testo z nadevom zvijamo tesno, še posebej prvi zavoj. Testo med zvijanjem nenehno zategujemo proti sebi. Zadnji obrat pa le povaljamo. Tako je zavitek enakomerno in tesno zavit, pečena potica pa bo lepa tudi na pogled. Testo lahko zvijamo po ožji stranici, kar velja za okrogle modele in debelejše potice. Ali po daljši, pri čemer dobimo dve tanjši potici. Ki ju lahko spečemo tudi v podolgovatem modelu za peko kruha. Najboljši recept za sladko ocvirkovko nam jamči okusen kolač v katerem koli od njih.
Pojasnila
■ Kvašeno testo najbolje vzhaja, ko imajo okolje, sestavine in posoda temperaturo pribl. 35 °C. Povsem lepo pa vzhaja tudi pri temperaturah nad 22 stopinj. Testo za potico praviloma vzhaja 60 minut ali toliko časa, da doseže dvojni obseg. Vmes testo enkrat na hitro (!) pregnetemo. Zvitek v modelu praviloma vzhajamo 30 minut. Da vzhaja za polovico. Vzhajanje lahko pospešimo v pečici s priprtimi vratci, segreti do največ 50 °C. Model / pekač s kolačem položimo na rešetko na srednjem vodilu.
Svinjsko mast in ocvirke pripravljajo s kuhanjem narezane svinjske slanine s hrbta. Ki se nahaja tik pod kožo. Ocvirki so ocvrti koščki mesa, ki ostanejo po topljenju. Zelo cenjeni so tudi gosja in račja mast oz. ocvirki. Celo najboljši recept za sladko ocvirkovko je še boljši z najboljšimi ocvirki.
Potica je praviloma samo pecivo, pečeno v potičniku, torej okrogla in z luknjo v sredini. To je stara tradicija, zato da je šla potica v velikonočni jerbas. Najboljši recept za sladko ocvirkovko ni izjema.
■ Zvitek pred pečenjem tanko premažemo z izbranim premazom. S kuhinjskim čopičem. Premaz je najpogosteje blago razžvrkljana mešanica mleka in jajca / rumenjaka. Zadostuje že nekaj žlic tekočine, posamezni avtorji pa priporočajo razmerje 1 : 1. Pri premazovanju zavitka pazimo, da ne zapremo luknjic, narejenih s pletilko. Tako onemogočimo izparevanje, kar lahko povzroči odstop testa od nadeva (luknje).
Sorodni recepti
Opozorila
Naprodaj so številne različice industrijsko pripravljenih potic. Ki pa se ne morejo primerjati z domačimi po videzu in kakovosti. Predvsem zaradi vprašljivih dodatkov so primerljive kvečejmu po roku trajanja. Ti dodatkli so: sojina moka, emulgatorji, konzervansi, barvila, arome ipd.
Zanimivosti
■ Najstarejša zapisa o poticah (povitica) sta v delih Primoža Trubarja, Katekizmu (1575) in Novem testamentu (1577). Najbolj temeljit najstarejši opis izdelovanja potice je zapisal Valvasor v Slavi Vojvodine Kranjske (1689).
Ocvirkovka in špehovka sta dve različni potici.
■ Slovenska potica je od 22. aprila 2021 (objava v uradnem listu EU) zajamčena tradicionalna posebnost. Peka ni zemljepisno omejena, pogoj je pridobitev certifikata, da je pripravljena s potrjeno specifikacijo.
Slovenska potica je pripravljena s kvašenim testom in z enim od petih nadevov: z orehovim ali z orehovim z rozinami, z rozinovim, s pehtranovim ali s pehtranovim s skuto. Pečena je v potičniku, tradicionalnem okroglem pekaču, z luknjo na sredini. Zunanji rob je lahko gladek ali rebrast. Imeti mora 3–4 zavoje, potica iz večjih potičnikov ima lahko do 6 zavojev. Najmanjša dovoljena velikost je 14 cm spodnjega premera. Slovenska potica je lahko potresena s sladkorjem.
Viri
■ dopolnjen
najboljši recept za sladko ocvirkovko (izvirno:
sladek ocvirkov nadev) iz knjige
Potice, Andrej Goljat, ČZD Kmečki glas
■ številni različni viri