Predpriprava
■ MEDENO TESTO. Med pristavimo in ga zelo počasi segrejemo; lahko tudi v mikrovalovki. Moko presejemo v skledo. Dodamo začimbno mešanico (gl.
pojasnila) in dobro premešamo.
■ Med odstavimo in dodamo sodo bikarbono. Pazljivo premešamo, pri čemer se naredi pena, zato pazimo, da nam ne skipi. Zmehčano maslo penasto umešamo. Med nadaljnjim miksanjem mu izmenoma primešamo med, sladkor, jajci in začinjeno moko. Gladko testo oblikujemo v kroglo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo in jo za 60 minut položimo v hladilnik.
Priprava
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 170 stopinj.
■ Iz ohlajenega testa oblikujemo kroglice, ki jih polagamo v pekač. Med njimi puščamo nekaj prostora, ker medenjaki med pečenjem nekoliko narastejo. Pekač položimo v ogreto pečico za 10 do 12 minut.
■ Pečene medenjake ohladimo. Po okusu jih oblijemo s
ČOKOLADNO GLAZURO ali z
BELO GLAZURO (na fotografiji). Gl. tudi
triki.
Serviranje
Najboljši medenjaki se priležejo s skodelico čaja.
Nakup
Ponarejen med je enake barve in okus, kakor čebelji, narejen pa je iz gostega sladkornega sirupa z okusom po cvetlicah. Umetni med proizvajajo tudi iz pravega medu, ki mu dodajo sladkor in nekatere kisline. Eden najbolj gotovih pokazateljev, da med ni pravi, je ta, da na njem piše, da ne kristalizira.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Gl. tudi
opozorila.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, nekoliko bolj grenak okus.
Triki
Če so medenjaki pretrdi, jih zložimo v pločevinasto škatlo s pokrovom, v katerega položimo tudi košček jabolka. Jabolko bo oddalo vlago, ki zmehča medenjake.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Postopek zorenja in pridelave medu: zorenje medu v panju, odvzemanje satov, transport v točilnico, odkrivanje satja, točenje, precejanje in posnemanje.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Klasično začimbno mešanico za medeno testo sestavljajo cimet, klinčki in muškatni orešček. Lahko si jo pripravimo tudi doma.
Različice
gl.
medenjaki (številne
različice);
piškoti in keksi (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. maslo (številne
ideje);
med (številne
ideje); moka (številne
ideje)
Opombe
■ Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Slano maslo je maslo, ki na 100 gramov vsebuje 1,5 do 2 grama soli.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu.
■ Soda bikarbona je poznana tudi kot jedilna soda ali natrijev bikarbonat.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % trans maščobnih kislin, ki jih je ameriški urad za hrano (FDA) leta 2013 razglasil za škodljive.
■ gl.
nakup
Zdravilni učinki
(domnevni)
Med uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Temne sorte medu vsebujejo celo do 8-krat več rudninskih snovi kot svetle.
Zanimivosti
Slovensko čebelarstvo ima nadvse spoštljivo tradicijo. Čebelar Anton Janša iz Radovljice je bil že v 18. stoletju eden vodilnih čebelarskih strokovnjakov. Cesar ga je povabil na Dunaj, kjer ga je imenoval za prvega učitelja čebelarstva na svetu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši medenjaki ali
medeni piškoti (izvirno: mrak dobri medenjaci)
Tanje Klaić, z bloga
COOKam i guštam (hrv.)
■ številni različni viri