Priprava
■ (za 2 kozarčka) V posodi pristavimo vodo in sladkor. Limonovo lupinico nastrgamo z lupilcem za zelenjavo v vodo. Pri srednji temperaturi zavremo in kuhamo. Da se sladkor stopi, tekočina pa se zgosti v sirup.
■ Kozarčka za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in ju za 10 minut položimo v pečico, ogreto na 80-100 °C.
■ Marelice operemo, razpolovimo in izkoščičimo. Vroča kozarčka nadenemo z marelicami z notranjo stranjo navzdol. Kozarčka skušamo čim bolje zapolniti. Marelice prelijemo z vročim sirupom in na vse skupaj pozabimo za 30 minut.
■ V kozarčka po potrebi prilijemo še sirup, ki naj sadje povsem prekriva. Kozarčka nepredušno zapremo in ju položimo v lonec. Prilijemo toliko vode, da sta kozarčka pod vodo. Pristavimo, zavremo in počasi kuhljamo 30 minut.
■ Lonec odstavimo, kozarčka z vsebino pa pustimo v vodi. Da se ohladita skupaj z njo.
Serviranje
Najboljši marelični kompot za ozimnico ali
marelice v sladkornem sirupu lahko ponudimo kot samostojno sladico. Lahko potresenega z grobo sesekljanimi pistacijami ali lešniki. Prileže se na (grškem) jogurtu. Z marelicami iz kompota lahko okrasimo številne pite in druge sladice izven sezone svežega sadja. Z marelicami in malo sirupa lahko obložimo kruhke, namazane s (kozjo) skuto. Potresene s timijanom in s sveže mletim/strtim poprom. Gl. tudi
ideje.
Shranjevanje
Najboljši marelični kompot za ozimnico lahko hranimo v shrambi več kot 12 mesecev. A brez skrbi, noben kozarček ne bo dočakal te starosti. Vsaj poln ne.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Marelice najbolje* odišavljamo/začinjamo z (abecedno; gl. tudi
opozorila): cimetom, ingverjem, karamelom, kardamomom, konjakom, lovorovimi lističi, medom*, pomarančami (lupinica, sok), pomarančnim likerjem (
Cointreau, Grand Marnier), sivko, vanilijo* ali/in z vinom (belo, sladko).
Nasveti
■ Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Ne vsebujejo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico.
■ Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo. Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Različice
Ideje
gl.
marelice (številne
ideje)
■ Sladice/jedi z marelicami iz kompota:
Opombe
Kozarček (košara) ozimnice je lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi ob obisku, za rojstni dan, za Silvestrovo ipd.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
■ Beli sladkor je strup, oropan vseh hranilnih snovi. Uvrščamo ga med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein, obenem pa vpliva na zastrupljanje in dehidracijo organizma.
■ Začimbe in druge dodatke uporabljamo varčno, da se ne zatremo nežnega okusa aromatičnega sadja.
Zanimivosti
■ Največji nasadi marelic na svetu so v turški provinci Malatya ob Evfratu. Okoli 95 % vseh marelic na evropskem trgu je uvoženih ravno iz Malatye.
■ Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin, že davnega leta 1957.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši marelični kompot za ozimnico ali (izvirno:
preserved apricots)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen (it., angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
■
tečaji toskanske/italijanske kuhinje Giulie Scarpaleggia