Priprava
■ NAJBOLJŠI LIMONOV KOLAČ Z LIMONOVIM SIRUPOM – KOLAČ. Tortni model (23 cm; gl.
kuharski leksikon) tanko namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem. Če nimamo peki papirja, pomaslenega potresemo z ostro moko. Nekateri svetujejo celo mešanico moke in sladkorja. Odvečno iztresemo.
■ Pečico segrejemo na 180, ventilacijsko na 160 stopinj.
■ Lupinico 2 limon drobno naribamo. 1 limono ožamemo.
Ko testu za kolač dodamo moko, jo vmešamo nežno, a čim hitreje. Predolgo mešanje povzroči, da se gluten raztegne. Posledica je lahko trši ali celo trd.
■ Maslo sobne temperature in sladkor stepamo. Da dobimo bledo, puhasto mešanico. Prilijemo stepeni jajci in stepemo do gladkega. Na mešanico presejemo moko (gl.
kuharski leksikon) in nežno in hitro (!) premešamo.
■ Na testo nalijemo limonov sok. Dodamo naribano lupinico in nežno (!) premešamo. Testo nalijemo v model. Po vrhu ga nežno (!) poravnamo.
Najboljši limonov kolač z limonovim sirupom
Še 2 testa za pravilno pečen kolač. Kolač je na pogled videti pečen vse do sredine. Če s kazalcem blago pritisnemo na sredo in ostane vdolbinica, ni pečen.
■ Kolač pečemo 25–30 minut (širši model, krajši čas pečenja); gl.
kuharski leksikon. Da blago naraste in se zlato rjavo obarva. Ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega, je pečen.
■ LIMONOV SIRUP. V majhni kozici pristavimo 2 žlici limonovega soka in sladkor v prahu. Pri srednji temperaturi segrevamo med mešanjem, da se sladkor stopi. Nato kuhamo 1–2 minuti. Da dobimo nekoliko sirupasto tekočino.
Praviloma vroč biskvit najbolje vpije hladen preliv. Ali pa hladen biskvit vroč preliv.
■ Topel kolač dokaj na gosto prešpikamo z zobotrebcem. Po njem pa enakomerno in previdno nalijemo limonov sirup. Kolač ohladimo na sobno temperaturo. Toplega je težko rezati.
Serviranje
Ohlajen
najboljši limonov kolač z limonovim sirupom je samozadosten. Lahko pa ga užijemo s skodelico čaja. Bolj sladkosnedi ga ponudijo z vanilijevim sladoledom, s
crème fraîche ali s stepeno sladko smetano.
Shranjevanje
Najboljši limonov kolač z limonovim sirupom je najboljši do 24 ur po pripravi. Če nam ga kaj ostane, ga položimo v posodo za torte. Ali pa ga ovijemo v 2 plasti prozorne folije. Tako shranjen lahko počaka do 3–4 dni. Shranjevanje v hladilniku ni priporočljivo (!). Hlad povzroči kristalizacijo škroba. To pa zrnatost biskvita, skrajša pa tudi obstojnost deserta. Kolač pa je primeren za zamrzovanje v ustrezni, čim tesnejši posodi. Odtajamo ga v hladilniku čez noč. Najbolje, da ostanek kolača narežemo na rezine, ki jih ločimo z lističi peki papirja. Tako lahko odmrznemo poljubno število porcij.
Sorodni recepti
Najboljši limonov kolač z limonovim sirupom
Kuharski leksikon
■
Kolač je priljubljen zaradi vonja, okusa in sočnosti. Nemalo zaslug za njegovo priljubljenost pa ima tudi tako zelo preprosta priprava iz le petih sestavin. Kolač pripravimo v 1 skledi. Za preliv pa le na hitro skuhamo sirup iz limonovega soka in sladkorja v prahu.
Kolač na fotografijah je pečen v tortnem modelu s premerom 23 cm. Tako dobimo dokaj nizek desert, ki pa je do dna prepojen s sirupom. Lahko pa pripravimo tudi višji kolač. Kot na primer v videu (samo na FB), kjer je premer modela 18 cm.
Kolač pečemo pribl. 25 minut v modelu 23 cm, pribl. 30 minut pa v modelu 18 cm. V še manjšem modelu se čas peke lahko podaljša celo do 60 minut.
■
Moko za vzhajanje (
self rising flour) zlahka naredimo doma. Na vsakih 120 g gladke moke primešamo 1,5 žličke pecilnega praška in 1/4 žličke drobno mlete morske soli. A pozor: če potrebujemo večjo količino moke proporcionalno znižujemo količino pecilnega praška. Na kilogram moke ga dodamo največ 2 zavitka.
Limone lahko nadomestimo z limetami, ki pa so za odtenek bolj kisle. Lupinica pa je zelena.
■
Namesto 1 kolača lahko spečemo 8 kolačkov (
cupcakes). 8 vdolbinic pekača za mafine obložimo s papirnatimi košaricami. Vanje razdelimo testo. Pečemo jih 15–20 minut pri 180 oz. 160 stopinj z ventilacijo. Za test zobotrebec potisnemo na sredo najsvetlejšega kolačka.
Najboljši limonov kolač z limonovim sirupom kot limonovi kolački (cupcakes)
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Zdrave limone imajo svetlo, čvrsto in nekoliko sijočo lupinico. Na otip so čvrste, prerezane pa razkošno dišijo po limonah. V hladilniku zdržijo celo do 2 meseca. Gl. opozorila.
■
Limonovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno. Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40-50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
■ Limonam pogosto podaljšajo rok trajanja, tako da jih povoskajo. V tem primeru limone položimo v cedilo. Prelijemo jih z vrelo vodo. Ko se ohladijo do toplega, jih nežno skrtačimo s krtačko za zelenjavo. Nato jih speremo in obrišemo.
■ Rezina kolača vsebuje pribl. 235 kalorij.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši limonov kolač z limonovim sirupom (izvirno:
the world best lemon drizzle cake)
chefinja Emily Leary, z bloga
a Mummy Too
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
chefinje Emily Leary
Emily Leary