Priprava
■ Slive očistimo in posušimo. Posušene razpolovimo in izkoščičimo. Polovice razpolovimo.
Posebno okusno testo pripravimo, če 1/4 moke nadomestimo z mandljevo moko.
■ KRHKO TESTO. Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo do mlačnega.
■ Moko in pecilni prašek presejemo v skledo. Dobro premešamo, na sredi naredimo jamico. Vanjo nalijemo mlačno maslo in jajce. Dodamo sladkor in vaniljev sladkor in zmešamo s kuhalnico. Nazadnje sestavine na hitro ugnetemo z dlanmi.
■ 1/3 testa oblikujemo v kroglico. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik.
■ Pekač (pribl. 19x30 cm) tanko namažemo s stopljenim maslom in pomokamo. Odvečno moko otresemo.
■ Preostalo testo položimo med 2 večja lista peki papirja. Razvaljamo ga v velikosti pekača. Neravne robove lahko korigiramo z ravnilom; gl. video. Testo preložimo v pekač s pomočjo kuhinjskega valjarja. Robove pritisnemo k dnu pekača.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000.
■ PUDINGOVA KREMA S KISLO SMETANO. Prašek za puding gladko razmešamo z nekaj žlicami hladnega mleka.
■ Preostalo mleko s sladkorjem zavremo. Ko zavre, ga odstavimo in gladko vmešamo prašek za puding. Pristavimo, zavremo in kuhamo kake 3 minute.
■ Kuhan puding odstavimo in takoj vmešamo kislo smetano. Kremo nalijemo na testo in jo enakomerno razmažemo. Po kremi takoj položimo četrtinke sliv, ki jih blago vtisnemo v kremo. Slive potresemo s sladkorjem, potem pa še s cimetom.
■ Ohlajeno testo vzamemo iz hladilnika. Grobo in enakomerno ga naribamo po slivah. Kolač pečemo pribl. 50 minut.
■ Pečeni kolač ohladimo vsaj do mlačnega.
Serviranje
Mlačni ali ohlajeni
najboljši krhki slivov kolač s pudingovo kremo po okusu potresemo s sladkorjem v prahu. Narežemo ga na kocke ali na rezine.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (
Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
■ Kisla smetana je mlečni izdelek pridobljen iz mleka z uporabo cepiva mlečno kislinskih bakterij. Jedem daje kremoznost in kiselkast priokus. V jedeh, ki jim je dodana, poudari okuse drugih sestavin jedi.
■
Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
Opozorila
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši krhki slivov kolač s pudingovo kremo ali
krhke kocke s slivami in kremo iz vaniljevega pudinga in kisle smetane (izvirno:
najbolji kolač sa šljivama)
Nataša Pralica, z bloga
NATAŠINE SLASTICE (hrv.)
■ številni različni viri
Nataša Pralica