Priprava
■ (
foto strip) V kozico stresemo sladkor, kakav, jedilni škrob in sol. Dobro premešamo. Dodamo rumenjaka in mešamo nekaj sekund. Primešamo mleko in pristavimo pri srednji temperaturi. Mešanico med nenehnim mešanjem segrevamo 8 minut.
■ Kozico odstavimo. V mešanico nadrobimo čokolado in narežemo maslo. Mešamo, da se oboje stopi. Nazadnje mešanico skozi
cedilo precedimo v skledo.
■ V večjo skledo nalijemo hladno vodo; lahko dodamo še ledene kocke. Skledo s pudingom položimo v večjo skledo. Puding pokrijemo s prozorno folijo in hladimo nekaj ur. Seveda pa lahko puding nalijemo v kozarce in ga dobro ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Dobro ohlajen
najboljši čokoladni puding razdelimo v kozarce ali skodelice. Odličen je solo ali s stepeno sladko smetano.
Nakup
Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z
margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s
hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C, pri čemer se izloči
kakavovo maslo, suhe sestavine, ki ostanejo, pa znova s hladnim postopkom zmeljejo v kakav v prahu.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas bolj znan kot
Gustin.
Različice
gl.
čokoladni puding (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje); puding (številne
različice)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Kakav vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal
Štefan Mohorko, z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši čokoladni puding (izvirno: chocolate pudding)
Manuele Kjeilen, z bloga
Passion 4 Baking (angl.)
■ fotografija
KITCHme
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Manuele Kjeilen