Priprava
■ Dno tortnega modela (23 cm) obložimo s peki papirjem. Okvir in papir premažemo z maslom in potresemo z moko.
Posebno sočnost in mehkobo tega kolača dosežemo s pečenjem pri 3 različnih temperaturah. Sledimo navodilom (!).
■ Pripravimo
vodno kopel. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Moko, pecilni prašek in mleto sol presejemo v skledico. Premešamo.
Čokolado nadrobimo ali enakomerno sesekljamo. Stresemo jo v kotliček / skledo, ki se prilega nad vodno kopel. Dodamo maslo sobne temperature in stopimo. Med občasnim mešanjem. Nazadnje dobro vmešamo sladkor in ohladimo od toplega do mlačnega.
■ Čokoladni mešanici enega za drugim (!) primešamo rumenjake. Ko prvega tako stepemo, da ni videti sledi, vmešamo naslednjega itd. Vmešamo še vaniljev izvleček, nazadnje pa presejane sestavine. Da dobimo gladko mešanico.
Najboljši čokoladni kolač, s kokosom je res najboljši z izbrano čokolado. Pa z vsemi sestavinami sobne temperature.
■ Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Stepamo, da dobimo sneg, na katerem se tvorijo čvrsti (ne trdi!) vršički. Sneg nežno (!) vmešamo z lopatico ali s kuhalnico. Nazadnje posebno nežno (!) vmešamo kokosovo moko.
■ Testo nalijemo v model. Položimo ga v pečico, temperaturo pa takoj znižamo na 120 stopinj. Kolač pečemo 15 minut.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 100 stopinj. Kolač pa pečemo še 60 minut. Skupni čas pečenja je 75–80 minut. Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec, izvlečenega pa se držijo vlažne drobtinice.
■ Kolač ohladimo na sobno temperaturo.
Pri nekaterih pečicah je odstopanje med izbrano in dejansko temperaturo celo do 30 stopinj. Zato je termometer za pečice poceni in dobra naložba.
■
GANAŠ (pripravimo, ko je kolač že skoraj hladen). Smetano segrejemo tik pod vrenje. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v skledo. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto, dve. Nazadnje dobro premešamo z metlico. Da dobimo gladek in sijoč preliv. Nekoliko ga ohladimo.
■ Kolač preložimo na mrežico v pekaču. Enakomerno ga prelijemo z ganašem. Kolač položimo v hladilnik. Da se ganaš strdi kolač pa povsem ohladi.
Serviranje
Ohlajen
najboljši čokoladni kolač, s kokosom narežemo kot torto in ponudimo.
Shranjevanje
Najboljši čokoladni kolač, s kokosom lahko hranimo v hladilniku do 5 dni. V škatli za torte ali ovitega v prozorno folijo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
■ Čokolado hranimo v temne prostoru z uravnoteženo temperaturo. Če jo doseže vročina, čokolada lahko zacveti. Na njej se pojavijo svetle lise kakavovega masla, ki pride na površje. Čokolade nikoli ne hranimo v hladilniku.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
najboljši čokoladni kolač, s kokosom (izvirno:
čokoladna torta s kokosom)
Mihaela K. Šebrek, z bloga
bite it quick (hrv., angl.)
■ številni različni viri